No Event
No Event
Tue Apr 19
Final
14 Denison
13 at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Apr 23
Final
2 Ohio Wesleyan
18 Denison
in Granville, Ohio
Wed Apr 27
Final
17 Denison
6 at DePauw
in Greencastle, Ind.
Sat Apr 30
Final
14 Allegheny
16 Denison
in Granville, Ohio (Senior Day)
Wed May 04
Final
9 Wooster
19 Denison
in Granville, Ohio - NCAC Tournament Semifinal
Sun May 08
Final
10 Wittenberg
14 Denison
in Granville, Ohio - NCAC Tournament Championship
Sun May 15
Final
8 Denison
12 at Mary Washington
in Fredericksburg, Va. - NCAA Tournament Second Round
Sat Feb 25
1:00 PM
Fredonia
Denison
Sun Feb 26
1:00 PM
Brockport St.
Denison
Sat Mar 04
10:00 AM
Denison
at Allegheny
Mon Mar 13
TBA
Springfield
Denison
Wed Mar 15
4:00 PM
Denison
vs. Rensselaer
@ @ NTC-Florida
Fri Mar 17
9:00 AM
Denison
vs. Rowan
@ @ NTC-Florida
Tue Mar 28
7:30 PM
Denison
at Mount Union
Sat Apr 01
3:00 PM
Wittenberg
Denison
Sat Apr 08
1:00 PM
Denison
at Oberlin
Wed Apr 12
6:00 PM
DePauw
Denison
Sat Apr 15
1:00 PM
Hiram
Denison
Tue Apr 18
6:30 PM
Denison
at Wooster
Sat Apr 22
6:30 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
Wed Apr 26
6:00 PM
Kenyon
Denison
Sat Apr 29
TBA
Stevenson
vs. Denison
@ Neutral Site TBA
Previous Next View Full Schedule

Roster (2012)

No. Name Pos. Yr. Ht. Hometown/High School
3 Becca Plank A Fr. 5-2 Knoxville, Tenn. / Webb School of Knoxville
4 Laura Spinelli A So. 5-5 Rochester Hills, Mich. / Academy of Sacred Heart
5 Mel Weinsz M Fr. 5-8 North Canton, Ohio / Green
6 Molly Cornbrooks M Jr. 5-5 Baltimore, Md. / Roland Park Country School
7 Katherine Palms M So. 5-5 Grosse Pointe Farms, Mich. / Grosse Pointe South
8 Olivia Shiland M Sr. 5-8 South Hamilton, Mass. / Hamilton-Wenham
9 Lauren Adams M So. 5-6 Louisville, Ky. / Kentucky Country Day
12 Paige Williams A So. 5-6 Indianapolis, Ind. / North Central
13 Megan Hart M Fr. 5-4 Keene, N.H. / Kenne
14 Lisa Feroli A Sr. 5-1 Marriottsville, Md. / McDonogh School
15 Isabel Swicklik D Fr. 5-6 Baltimore, Md. / Friends School of Baltimore
16 Molly Chapman M Fr. 5-7 Greenwich, Conn. / Millbrook School
17 Molly Sbrega A Sr. 5-4 Portland, Maine / Deering
18 Kiersten Dussinger M So. 5-7 Lancaster, Pa. / Hempfield
19 Alyssa Zinsser D Sr. 5-5 Lebanon, Pa. / Cedar Crest
20 Sara Forbes D Jr. 5-4 Farmington Hills, Mich. / Harrison
21 Erin Keller M Fr. 5-8 Sewickley, Pa. / Sewickley Academy
22 Alex Thurner M Sr. 5-8 Cincinnati, Ohio / Summit Country Day
25 Carly Tschantz D Sr. 5-9 Omaha, Neb. / New Trier (Ill.)
26 Grace Bodenmann G Jr. 5-8 Pelham Manor, N.Y. / Pelham Memorial
30 Hannah Minifie G Jr. 6-0 Dalton, Mass. / Miss Hall's School
33 Laura Campbell G So. 5-4 Louisville, Ky. / Kentucky Country Day