Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
Sat Feb 17
12 p.m. / 2:30 p.m.
at Kenyon Classic 9th Place
in Gambier, Ohio
Sat Feb 17
10 a.m. / 11 a.m.
at Kent State Tune Up
in Kent, Ohio
Fri Feb 23
5 p.m. / 7 p.m.
NCAC Last Chance Meet
in Granville, Ohio
Sat Feb 24
NCAC Combined Events Championships
in Granville, Ohio
Sun Feb 25
12:30 p.m.
NCAC Combined Events Championships
in Granville, Ohio
Fri Mar 02
at NCAC Indoor Championships
in Crawfordsville, Ind.
Sat Mar 03
at NCAC Indoor Championships t-6th Place
in Crawfordsville, Ind.
Fri Mar 16
at Washington & Lee University
in Lexington City, Va.
Sat Mar 17
at Washington & Lee University
in Lexington City, Va.
Sat Mar 31
at Carnegie Mellon Quad Meet 4th Place
in Pittsburgh, Pa.
Fri Apr 06
at Marv Frye Invitational
in Delaware, Ohio
Sat Apr 07
at Marv Frye Invitational
in Delaware, Ohio
Sat Apr 14
at All-Ohio Championships 15th Place
in Delaware, Ohio
Fri Apr 20
at Jesse Owens Classic
in Columbus, Ohio
Sat Apr 21
at Jesse Owens Classic
in Columbus, Ohio
Sat Apr 21
at Kenyon Spring Invitational 6th Place
in Gambier, Ohio
Fri Apr 27
Big Red Invitational
in Granville, Ohio
Sat Apr 28
at NCAC Combined Events Championships
in Oberlin, Ohio
Sun Apr 29
at NCAC Combined Events Championships
in Oberlin, Ohio
Fri May 04
12 p.m.
at NCAC Championship
in Meadville, Pa.
Sat May 05
10 a.m.
at NCAC Championship 6th Place
in Meadville, Pa.
Fri May 11
2:00 pm
at Harrison Dillard Twilight
in Berea, Ohio
Wed May 16
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
Thu May 17
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
Thu May 17
at Great Lakes Elite Meet
in Delaware, Ohio
Thu May 24
at NCAA Outdoor Championship
in La Crosse, Wis.
Fri May 25
at NCAA Outdoor Championship
in La Crosse, Wis.
View Full Schedule

Licensed to Timing First, LLC - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/10/2018 07:24 PM
                       Division 3 All-Ohio Championship                        
                       Otterbein University  - 2/10/2018                       
                          Clements Recreation Center                           
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: #  7.76  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Daijana Johnson           SO Mount Union             7.73       7.90Q  2 
  2 Katie Goedecke            SR Mount Union             8.03       8.02Q  1 
  3 Taylor Lavey              SO Ohio Norther            8.00       7.98q  2 
  4 Dana Crofoot              SR Mount Union             8.08       8.00q  2 
  5 Taylor Manivanh           SO Capital                 8.06       8.04q  1 
  6 Steph Donley              JR Mount Union             8.12       8.06q  1 
  7 Imani Cook-Gist           JR Oberlin                 8.03       8.09q  2 
  8 Mariah Eisenbraun         FR Mount Union             8.13       8.10q  1 
  9 Skylar Braga              SR Case Western            7.99       8.11   1 
 10 Grace Nemeth              JR Baldwin Wall            8.11       8.12   2 
 11 Raquel Warner             SO Otterbein               8.14       8.13   2 
 12 Stella DeWitt             FR Ohio Norther            8.17       8.19   1 
 13 Macie Wright              SO Otterbein               8.21       8.24   1 
 14 Keturah Warlick           JR Bluffton                8.23       8.32   2 
 -- Carmen D'Ippolito         JR Otterbein               7.93         FS   1 
 
Women 60 Meter Dash
================================================================================
 Meet Record: #  7.76  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Daijana Johnson           SO Mount Union             7.90       7.84   10   
  2 Taylor Lavey              SO Ohio Norther            7.98       7.99    8   
  3 Imani Cook-Gist           JR Oberlin                 8.09       8.01    6   
  4 Katie Goedecke            SR Mount Union             8.02       8.04    5   
  5 Taylor Manivanh           SO Capital                 8.04       8.09    4   
  6 Dana Crofoot              SR Mount Union             8.00       8.10    3   
  7 Mariah Eisenbraun         FR Mount Union             8.10       8.11    2   
  8 Steph Donley              JR Mount Union             8.06       8.24  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 25.18  2/9/2013    Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rachael Adams             SO Mount Union            25.78      25.78   1  10   
  2 Daijana Johnson           SO Mount Union            26.14      26.25   1   8   
  3 Grace Nemeth              JR Baldwin Wall           26.66      26.38   1   6   
  4 Katie Goedecke            SR Mount Union            26.75      26.71   2   5   
  5 Carmen D'Ippolito         JR Otterbein              27.21      26.74   4   4   
  6 Raquel Warner             SO Otterbein              26.59      26.76   1   3    26.754
  7 Kelsey Grove              SO Heidelberg             26.98      26.76   3   2    26.758
  8 McKenzie Biniker          JR Heidelberg             26.74      26.85   2   1   
  9 Jaliyah Atkinson          SO Ohio Wesleya           27.19      26.92   4 
 10 Hunter Mouser             SR Capital                27.08      26.93   3 
 11 Dana Crofoot              SR Mount Union            26.89      26.98   2 
 12 Megan Bailey              FR Mount Union            26.71      27.00   2 
 13 Steph Donley              JR Mount Union            27.05      27.07   3 
 14 Mariah Eisenbraun         FR Mount Union            27.15      27.09   4 
 15 Samantha Mitchell         JR Wittenberg             27.20      27.27   4 
 16 Sarah Hunter              SR Heidelberg             27.03      27.32   3 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: # 56.51  2/11/2011   Mary Mahoney, Mount Union                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lilah Drafts-Johnson      SR Oberlin                57.77      58.65   1  10   
  2 Sarah Hunter              SR Heidelberg             59.16      58.66   1   8   
  3 Hailey Acosta             SO Otterbein              59.39      59.38   1   6   
  4 Rachael Adams             SO Mount Union          1:00.22    1:00.74   2   5   
  5 Lindsay Thut              SO Mount Union          1:02.05    1:01.44   3   4   
  6 Gillian Blackwell         SR Kenyon               1:01.91    1:01.49   3   3   
  7 Tyra Barnes               SO Wittenberg           1:00.85    1:01.50   2   2   
  8 Marteana Newton           FR Wittenberg           1:00.86    1:01.90   2   1   
  9 Hailey Miller             FR Mount Union          1:01.86    1:02.00   3 
 10 Cortni Arp                FR Mount Union          1:01.66    1:02.01   2 
 11 Taylor Fisher             JR Ohio Norther         1:02.84    1:02.17   3 
 12 Bri Rees                  SO Case Western         1:02.87    1:02.99   4 
 13 Olivia Newman             JR Case Western         1:00.09    1:03.58   1 
 14 Marie-Louise Kloster      SR Case Western         1:03.30    1:03.72   4 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: # 2:15.31  2/12/2015   Emily Mazzaferri, Mount Union             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morgan Smith              SO Ohio Wesleya         2:23.36    2:17.00   2  10   
  2 Katy Foltz                JR Otterbein            2:21.24    2:18.30   2   8   
  3 Avery Ewing               JR Ohio Norther         2:20.67    2:18.40   2   6   
  4 Vanessa Pasadyn           SO Case Western         2:22.98    2:18.60   2   5   
  5 Alexis Gray               SO Wittenberg           2:22.78    2:20.50   2   4   
  6 Larkin Joseph             JR Capital              2:27.88    2:20.88   1   3   
  7 Gina Kowalewicz           FR Otterbein            2:27.38    2:20.89   1   2   
  8 Oona Jung-Beeman          SO Oberlin              2:22.77    2:22.70   2 
  9 Rebecca Penrose           FR Baldwin Wall         2:25.96    2:22.81   1   1   
 10 Sarah Mason               SO Mount Union          2:23.78    2:24.10   1 
 11 Lindsey Ruff              JR Otterbein            2:27.88    2:26.45   1 
 12 Allison Rogiers           SO Otterbein            2:23.40    2:27.40   1 
 13 Madelyn Brindza           FR John Carroll         2:27.64    2:28.46   1 
 14 Brittany McCauley         FR Mount Union          2:25.74    2:28.89   1 
 15 Madison MacElrevey        JR Otterbein            2:24.12    2:29.17   1 
 -- Sarah Bedell              JR Otterbein            2:21.90        DNF   2 
 
Women 1 Mile Run
===================================================================================
 Meet Record: # 5:03.70  2/11/2011   Kimberly Chinn, Baldwin Wallace           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Heather Sandvik           JR Otterbein            5:09.51    5:08.01   2  10   
  2 Hilary Reigle             JR Mount Union          5:16.89    5:08.44   2   8   
  3 Becky Rohwer              SR John Carroll         5:20.11    5:09.33   2   6   
  4 Shannon Wargo             SO Oberlin              5:22.21    5:09.58   2   5   
  5 Rachel House              SR Heidelberg           5:11.86    5:16.55   2   4   
  6 Isabel Torres-Padin       JR Case Western         5:22.73    5:17.08   2   3   
  7 Madison MacElrevey        JR Otterbein            5:21.75    5:19.06   2   2   
  8 Jamie Amoroso             SO John Carroll         5:24.79    5:20.64   1   1   
  9 Madelyn Brindza           FR John Carroll         5:27.75    5:20.78   1 
 10 Katie Durisin             SO Mount Union          5:31.70    5:21.58   1 
 11 Katie Vance               SR Mount Union          5:26.78    5:21.76   1 
 12 Hannah Reigle             JR Mount Union          5:30.59    5:26.12   1 
 13 Emily Henson              JR Mount Union          5:26.33    5:26.74   1 
 14 Rachel Timberlake         FR Muskingum            5:34.53    5:28.56   1 
 15 Mary Watts                FR Otterbein            5:31.99    5:32.22   1 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 9:53.37  2/14/2015   Cara DeAngelis, Ohio Wesleyan             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Claire Lamb               JR Otterbein           10:35.31   10:10.14   10   
  2 Danielle Kulpins          SR Case Western        10:44.96   10:16.34    8   
  3 Ashlie Baumann            JR Ohio Norther        10:45.81   10:18.09    6   
  4 Erin Kiley                SR John Carroll        10:39.17   10:19.41    5   
  5 Cassie Schillero          SR John Carroll        10:37.82   10:20.17    4   
  6 Macy McAdams              FR Muskingum           10:50.48   10:26.82    3   
  7 Mackenzie Meyers          JR Capital             10:56.60   10:43.97    2   
  8 Madeline Lindemann        SO Case Western        10:47.06   10:50.66    1   
  9 Alexis Cash               SO Bluffton            10:53.31   10:54.30  
 10 Sydney Smith              FR Otterbein           11:06.87   11:05.35  
 11 Sarah Ridley              JR Oberlin             11:16.41   11:07.13  
 12 Jennie Matteson           JR Bluffton            11:08.81   11:11.23  
 13 Katie Durisin             SO Mount Union         10:49.81   11:31.99  
 -- Erin Simko                JR Otterbein           10:59.64        DNF  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: # 17:23.54  2/11/2006   Ellie Fernandez, John Carroll            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bella Pendola             SO Baldwin Wall        18:35.17   18:09.69   10   
  2 Lorenza Savini            FR Otterbein           18:44.35   18:28.64    8   
  3 Allison Currey            SO Otterbein           18:45.93   18:34.20    6   
  4 Hannah Westhoven          SR Capital             19:30.19   18:58.54    5   
  5 Zoe Schilling             SO Ohio Norther        19:30.88   19:01.96    4   
  6 Lauren Gornik             SR John Carroll        19:33.30   19:08.38    3   
  7 Amanda Elkins             JR Heidelberg          19:17.00   19:10.84    2   
  8 Megan Wright              FR Ohio Norther        19:47.63   19:13.34    1   
  9 Quinn Harrigan            JR Kenyon              19:16.98   19:15.99  
 10 Nicole Rinaldi            SR Mount Union         19:28.07   19:18.04  
 11 Kristina Myers            JR Ohio Norther        19:55.22   19:20.91  
 12 Molina Otte               FR Baldwin Wall        19:57.87   19:28.68  
 13 Colleen Grainger          JR Ohio Norther        19:36.80   19:34.19  
 14 Rachel Laveson            SR Case Western        19:45.97   19:57.13  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
 Meet Record: #  8.66  2/13/2016   Sara Johnson, Ohio Wesleyan                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alyssa Acevedo            JR Ohio Wesleya            9.42       9.26Q  1 
  2 Ryelee Clary              FR Wittenberg              9.64       9.38Q  2 
  3 Aamirah Howard            SO Mount Union             9.39       9.46q  1 
  4 Olivia Newman             JR Case Western            9.31       9.47q  2 
  5 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya            9.57       9.52q  1 
  6 Olivia Stevens            SR Wittenberg              9.62       9.55q  1 
  7 Erin Ross                 FR Ohio Wesleya            9.67       9.59q  1 
  8 Emma Burke                SO Wilmington (            9.65       9.60q  1  9.599
  9 Erica Campbell            FR Heidelberg              9.53       9.60   2  9.600
 10 Olivia Quinter            SO Capital                 9.64       9.71   2  9.701
 11 Sabrina Stocker           FR Mount Union             9.84       9.71   1  9.704
 12 Antonia Piazza            SO John Carroll            9.72       9.73   2 
 13 Karrah Spencer            FR John Carroll            9.51       9.74   2 
 14 Melinda McIntosh          SO Ohio Norther            9.77       9.79   2 
 15 Maryellen Heebner         JR Case Western            9.98      10.16   2 
 16 Alexis Snyder             JR Otterbein               9.88      10.29   1 
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
 Meet Record: #  8.66  2/13/2016   Sara Johnson, Ohio Wesleyan                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alyssa Acevedo            JR Ohio Wesleya            9.26       9.18   10   
  2 Aamirah Howard            SO Mount Union             9.46       9.44    8   
  3 Olivia Newman             JR Case Western            9.47       9.56    6   
  4 Emma Burke                SO Wilmington (            9.60       9.60    5   
  5 Olivia Stevens            SR Wittenberg              9.55       9.61    4   
  6 Ryelee Clary              FR Wittenberg              9.38       9.62    3   
  7 Erin Ross                 FR Ohio Wesleya            9.59       9.64    2   
 -- Courtney Owens            FR Ohio Wesleya            9.52         DQ  
 
Women 4x200 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 1:44.38  2/11/2017   Mount Union                               
                         S. Donley, M. Rinaldi, D. Crofoot, K. Goedecke    
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mount Union                                       1:47.92    1:45.97   3  10   
     1) Megan Bailey FR                 2) Steph Donley JR                
     3) Hailey Miller FR                4) Katie Goedecke SR              
  2 Otterbein                                         1:47.39    1:46.37   3   8   
     1) Hailey Acosta SO                2) Sarah Bedell JR                
     3) Carmen D'Ippolito JR            4) Raquel Warner SO               
  3 Ohio Wesleyan                                     1:49.82    1:46.92   3   6   
     1) Cirrus Robinson SO              2) Emily Brown SR                 
     3) Megan Sievers SO                4) Jaliyah Atkinson SO            
  4 Heidelberg                                        1:51.03    1:47.25   1   5   
     1) McKenzie Biniker JR             2) Erica Campbell FR              
     3) Kelsey Grove SO                 4) Sarah Hunter SR                
  5 Capital                                           1:50.19    1:47.61   2   4   
     1) Taylor Manivanh SO              2) Hunter Mouser SR               
     3) Niamani Mayes JR                4) Olivia Quinter SO              
  6 Wittenberg                                        1:49.96    1:48.44   3   3   
     1) Tiarra Avant JR                 2) Tyra Barnes SO                 
     3) Samantha Mitchell JR            4) Marteana Newton FR             
  7 Ohio Northern                                     1:50.47    1:50.57   2   2   
     1) Taylor Lavey SO                 2) Stella DeWitt FR               
     3) Melinda McIntosh SO             4) Sydney McCluer JR              
  8 Case Western                                      1:50.47    1:51.02   2   1   
     1) Skylar Braga SR                 2) Julie Hines FR                 
     3) Olivia Newman JR                4) Marie-Louise Kloster SR        
  9 John Carroll                                      1:50.95    1:52.02   2 
     1) Gabrielle Leon SR               2) Jessica Swisher SR             
     3) Izzie Penna FR                  4) Karrah Spencer FR              
 10 Wooster                                           1:51.06    1:52.18   1 
     1) Erika Womack JR                 2) Julia Higgins JR               
     3) Emmalee Sullivan SO             4) Regan Szalay SO                
 11 Defiance                                          1:57.32    1:55.92   1 
     1) Danielle Robbins SR             2) Malia Ferry SO                 
     3) Meagan Trimpey FR               4) Mackenzie Moerhman FR          
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
 Meet Record: # 3:58.33  2/9/2013    Mount Union                               
                         A Campbell, H Potts, E Mazzaferri, M Mahoney      
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ohio Northern                                     4:17.63    4:03.63   1  10   
     1) Avery Ewing JR                  2) Taylor Fisher JR               
     3) Taylor Lavey SO                 4) Emily Richards SR              
  2 Ohio Wesleyan                                     4:05.63    4:04.72   3   8   
     1) Courtney Owens FR               2) Morgan Smith SO                
     3) Emily Brown SR                  4) Cirrus Robinson SO             
  3 Otterbein                                         4:05.52    4:06.68   3   6   
     1) Allison Rogiers SO              2) Gina Kowalewicz FR             
     3) Hailey Acosta SO                4) Sarah Bedell JR                
  4 Heidelberg                                        4:11.54    4:07.01   2   5   
     1) McKenzie Biniker JR             2) Rachel House SR                
     3) Allison Schwarzbek SO           4) Sarah Hunter SR                
  5 Mount Union                                       4:10.86    4:07.15   2   4   
     1) Toni Beuck JR                   2) Hailey Miller FR               
     3) Lindsay Thut SO                 4) Cortni Arp FR                  
  6 Case Western                                      4:07.92    4:08.82   3   3   
     1) Marie-Louise Kloster SR         2) Julie Hines FR                 
     3) Vanessa Pasadyn SO              4) Olivia Newman JR               
  7 Oberlin                                           4:09.56    4:09.10   3   2   
     1) Lilah Drafts-Johnson SR         2) Imani Cook-Gist JR             
     3) Oona Jung-Beeman SO             4) Jillian Doane SO               
  8 Capital                                           4:18.50    4:10.69   1   1   
     1) Hunter Mouser SR                2) Olivia Quinter SO              
     3) Niamani Mayes JR                4) Larkin Joseph JR               
  9 Wittenberg                                        4:17.33    4:15.27   2 
     1) Tyra Barnes SO                  2) Anna Lebold FR                 
     3) Marteana Newton FR              4) Alexis Gray SO                 
 10 Baldwin Wallace                                   4:14.53    4:15.34   2 
     1) Ky'le Allen FR                  2) Carlynn Arthur SR              
     3) Katie Fowler SO                 4) Rebecca Penrose FR             
 11 Wooster                                           4:22.63    4:22.92   1 
     1) Julia Higgins JR                2) Emani Kelley JR                
     3) Zoe Covey FR                    4) Regan Szalay SO                
 12 Bluffton                                          4:28.99    4:34.12   1 
     1) Keturah Warlick JR              2) Tori Bowen SO                  
     3) Bailie Barrington FR            4) Alissa Hauke SR                
 
Women Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: # 12:10.96  2/12/2011   Baldwin Wallace                          
                          J Clapacs, N Smith, B Hradisky, K Chinn           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Otterbein                                        13:20.94   12:01.57#  10   
     1) Heather Sandvik JR              2) Sarah Bedell JR                
     3) Katy Foltz JR                   4) Claire Lamb JR                 
  2 Kenyon                                           13:00.03   12:33.11    8   
     1) Rosa Rumora JR                  2) Caitlyn Haas SO                
     3) Molly Hunt SR                   4) Gracie Moses SO                
  3 Mount Union                                      12:49.35   12:43.53    6   
     1) Hannah Reigle JR                2) Lindsey Gundlah FR             
     3) Toni Beuck JR                   4) Brittany McCauley FR           
  4 Case Western                                     13:01.12   12:44.78    5   
     1) Maria DeRenzo JR                2) Vanessa Pasadyn SO             
     3) Tatum Naylor SO                 4) Isabel Torres-Padin JR         
  5 Baldwin Wallace                                  12:57.94   12:50.38    4   
     1) Madison Kile FR                 2) Ky'le Allen FR                 
     3) Katie Fowler SO                 4) Hastings Marek FR              
  6 Ohio Wesleyan                                    13:11.91   12:53.96    3   
     1) Destiny Braden FR               2) Makayla Trebella FR            
     3) Rachel Bush JR                  4) Erica VanHoose SO              
  7 Ohio Northern                                    13:05.40   13:03.29    2   
     1) Chyanne Retcher FR              2) Kylie Vestal FR                
     3) Madeleine Routhier SO           4) Michaela Fox JR                
  8 Muskingum                                        13:32.06   13:05.09    1   
     1) Macy McAdams FR                 2) Mary Double FR                 
     3) Reilly Walsh JR                 4) Rachel Timberlake FR           
  9 John Carroll                                     13:09.42   13:18.12  
     1) Alainna Schmidt JR              2) Jillian Schaefer SO            
     3) Emma Harvey SR                  4) Crystal Hajek SR               
 10 Bluffton                                         13:18.86   13:19.78  
     1) Jennie Matteson JR              2) Keturah Warlick JR             
     3) Alissa Hauke SR                 4) Alexis Cash SO                 
 11 Wittenberg                                       14:03.31   13:59.52  
     1) Cymone Horton FR                2) Tiarra Avant JR                
     3) Anna Lebold FR                  4) Erika Bournival FR             
 
Women High Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 1.72m  2/11/2017   C. Robinson / M. Winters, OWU/BW            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cirrus Robinson           SO Ohio Wesleya           1.72m      1.72m#   5-07.75  10   
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        P    P    P    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Tiffany Moore             SO Ohio Wesleya           1.58m      1.63m    5-04.25   8   
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        O  XXO    O   XO   XO    O  XXX 
  3 Carolyn Webster           JR Wooster                1.58m      1.60m    5-03.00   6   
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        P    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Olivia Hipp               SR Heidelberg             1.56m      1.60m    5-03.00   5   
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        O   XO   XO    O  XXO  XXX 
  5 Hannah Hall               SR Denison                1.58m      1.57m    5-01.75   4   
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 
        O    O  XXO   XO  XXX 
  6 Emily Ellyson             SO Muskingum              1.62m      1.57m    5-01.75   2.50
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 
        O   XO  XXO   XO  XXX 
  6 Elona Greenhoff           SO Capital                1.58m      1.57m    5-01.75   2.50
     1.46 1.51 1.54 1.57 1.60 
        O   XO  XXO   XO  XXX 
  8 Elizabeth Obi             SR Wooster                1.55m      1.54m    5-00.50   1   
     1.46 1.51 1.54 1.57 
        O   XO  XXO  XXX 
  9 Heather Orr               FR Baldwin Wall           1.52m      1.51m    4-11.50 
     1.46 1.51 1.54 
        O  XXO  XXX 
 10 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg             1.52m      1.46m    4-09.50 
     1.46 1.51 
       XO  XXX 
 10 Maria Johnson             FR Mount Union            1.51m      1.46m    4-09.50 
     1.46 1.51 
       XO  XXX 
 12 Bailey Flint              SO Case Western           1.51m      1.46m    4-09.50 
     1.46 1.51 
      XXO  XXX 
 -- Sarah Heydinger           FR Bluffton               1.52m         NH            
     1.46 
      XXX 
 -- Alexis Snyder             JR Otterbein              1.52m         NH            
     1.46 
      XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: # 3.98m  2/11/2017   Harmony Kolling, Otterbein                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harmony Kolling           SR Otterbein              3.78m      3.93m   12-10.75  10   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 3.58 3.63 3.68 3.73 3.78 3.83 3.88 3.93 3.98 4.01 
        P    P    P    P    P    O    O    P    O    P   XO    P    O    X  XXX 
  2 Madison Reed              JR Ohio Norther           3.88m      3.83m   12-06.75   8   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 3.58 3.63 3.68 3.73 3.78 3.83 3.88 3.93 3.98 
        P    P    P    P    P    P    P   XO    P    O   XO    P  XPP   XX 
  3 Dana Shoff                SO Otterbein              3.75m      3.73m   12-02.75   6   
     3.38 3.48 3.58 3.63 3.68 3.73 3.78 
        O    O    O    O    P    O  XXX 
  4 Tori Bowen                SO Bluffton               3.43m      3.58m   11-09.00   5   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 3.58 3.63 
        P    P    O    O    O   XO  XXX 
  5 Maggie Krause             SO Ohio Norther           3.43m      3.58m   11-09.00   4   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 3.58 3.63 
        P    O    O    O  XXO   XO  XXX 
  6 Grace Finney              SO Oberlin                3.40m      3.48m   11-05.00   3   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 3.58 
        P    O    O    O   XO  XXX 
  7 Kelly Wollenslegel        SR Ohio Norther           3.43m      3.38m   11-01.00   2   
     2.98 3.13 3.28 3.38 3.48 
        P    O    O    O  XXX 
  8 Nicole Rozsa              SR Ohio Wesleya           3.35m      3.28m   10-09.00   1   
     2.98 3.13 3.28 3.38 
        P    P  XXO  XXX 
  9 Imani Cook-Gist           JR Oberlin                3.20m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        O    O  XXX 
 10 Jaimie Blunt              FR Otterbein              3.28m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
       XO    O  XXX 
 11 Sarah Oliver              JR Bluffton               3.13m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        O   XO  XXX 
 11 Taylor Mitchell           SO Mount Union            3.22m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        O   XO  XXX 
 11 Abby Waltz                FR Case Western           3.23m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        P   XO  XXX 
 14 Kathleen Kennedy          FR Otterbein              3.12m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        O  XXO  XXX 
 14 Georgia Hopps-Weber       FR Wooster                3.20m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        P  XXO  XXX 
 14 Julia Swallows            FR Otterbein              3.27m      3.13m   10-03.25 
     2.98 3.13 3.28 
        P  XXO  XXX 
 17 Abby Lewicki              FR Baldwin Wall           3.12m      2.98m    9-09.25 
     2.98 3.13 
        O  XXX 
 
Women Long Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 5.89m  2/14/2015   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Megan Sievers             SO Ohio Wesleya           5.33m      5.53m   18-01.75  10   
      5.53m  5.39m  5.38m  5.28m  5.48m  5.31m
  2 Dana Crofoot              SR Mount Union            5.38m      5.40m   17-08.75   8   
      5.22m  5.29m  5.40m  5.14m  FOUL  5.15m
  3 Alexianna Johnson         FR Mount Union            5.27m      5.26m   17-03.25   6   
      FOUL  5.20m  5.15m  FOUL  5.26m  FOUL
  4 Stella DeWitt             FR Ohio Norther           5.50m      5.25m   17-02.75   5   
      5.18m  FOUL  4.97m  5.11m  FOUL  5.25m
  5 Daijana Johnson           SO Mount Union            5.45m      5.22m   17-01.50   4   
      4.94m  5.03m  5.00m  5.13m  5.21m  5.22m
  6 Annie Goodridge           SR Oberlin                5.39m      5.16m   16-11.25   3   
      5.16m  FOUL  4.92m  5.08m  5.14m  5.09m
  7 Katelyn Frandanisa        JR John Carroll           4.98m      5.12m   16-09.75   2   
      FOUL  4.97m  FOUL  4.97m  5.12m  FOUL
  8 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya           5.02m      5.07m   16-07.75   1   
      4.90m  5.07m  FOUL  FOUL  FOUL  4.96m
  9 Alexis Johnson            FR Wittenberg             5.05m      5.03m   16-06.00 
      FOUL  4.81m  5.03m  FOUL  FOUL  4.78m
 10 Emily Brown               SR Ohio Wesleya           5.39m      4.83m   15-10.25 
      4.83m  4.67m  4.83m            
 11 Rachel Willard            SR Case Western           4.96m      4.83m   15-10.25 
      4.55m  4.83m  4.58m            
 12 Maria DeLuca              FR John Carroll           5.00m      4.83m   15-10.25 
      FOUL  4.83m  FOUL            
 13 Megan Bailey              FR Mount Union            4.98m      4.72m   15-06.00 
      FOUL  4.72m  4.66m            
 14 Mariah Eisenbraun         FR Mount Union            4.98m      4.65m   15-03.25 
      4.56m  3.86m  4.65m            
 15 Skylar Braga              SR Case Western           5.05m      4.64m   15-02.75 
      4.64m  4.61m  4.61m            
 -- Alyssa Acevedo            JR Ohio Wesleya           5.20m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: # 11.72m  2/12/2005   Doreen Nagawa, Wilmington                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Devron Martin             SR Kenyon                10.59m     10.94m   35-10.75  10   
      10.86m  10.68m  10.94m  10.78m  10.89m  10.83m
  2 Rachel Willard            SR Case Western          10.78m     10.67m   35-00.25   8   
      10.21m  FOUL  10.67m  10.25m  10.67m  10.57m
  3 Stella DeWitt             FR Ohio Norther          10.64m     10.66m   34-11.75   6   
      FOUL  10.66m  9.26m  FOUL  FOUL  10.58m
  4 Maria DeLuca              FR John Carroll          10.38m     10.57m   34-08.25   5   
      10.03m  10.40m  10.57m  10.16m  10.33m  10.49m
  5 Emily Brown               SR Ohio Wesleya          10.26m     10.53m   34-06.75   4   
      10.51m  10.39m  10.53m  10.43m  10.01m  10.49m
  6 Elizabeth Obi             SR Wooster               10.52m     10.49m   34-05.00   3   
      9.89m  10.07m  10.49m  10.07m  FOUL  10.46m
  7 Taylor Manivanh           SO Capital               10.64m     10.45m   34-03.50   2   
      FOUL  10.04m  10.45m  FOUL  10.00m  FOUL
  8 Katelyn Frandanisa        JR John Carroll           9.99m     10.44m   34-03.00   1   
      10.32m  10.22m  10.04m  10.32m  10.23m  10.44m
  9 Sam Kelts                 SO Case Western          10.87m     10.27m   33-08.50 
      FOUL  9.75m  10.27m  10.23m  10.26m  10.23m
 10 Jessica Edwards           JR Baldwin Wall          10.54m     10.22m   33-06.50 
      FOUL  10.17m  10.22m           
 11 Annie Goodridge           SR Oberlin               10.46m     10.17m   33-04.50 
      10.17m  FOUL  FOUL            
 12 Elizabeth Werner          SR Ohio Norther          10.32m     10.09m   33-01.25 
      9.95m  10.09m  9.94m           
 13 Bailey Flint              SO Case Western           9.90m      9.75m   32-00.00 
      9.75m  9.26m  9.39m            
 14 Sydney McCluer            JR Ohio Norther           9.91m      9.72m   31-10.75 
      9.01m  9.47m  9.72m            
 15 Alexianna Johnson         FR Mount Union           10.56m      9.50m   31-02.00 
      9.37m  9.50m  FOUL            
 -- Lauren Stewart            FR Mount Union           10.01m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Women Shot Put
==========================================================================================
 Meet Record: # 14.57m  2/13/2016   Madison Haasz, Heidelberg                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Monique Newton            SR Oberlin               14.70m     14.46m   47-05.25  10   
      13.51m  14.36m  14.35m  14.46m  FOUL  FOUL
  2 Cassandra Laios           SR Case Western          14.09m     13.26m   43-06.00   8   
      13.14m  12.66m  12.71m  FOUL  12.66m  13.26m
  3 Naeisha McClain           SO Oberlin               12.79m     13.23m   43-05.00   6   
      FOUL  FOUL  12.45m  13.23m  FOUL  FOUL
  4 Brooke Buckhannon         SO Baldwin Wall          12.49m     12.64m   41-05.75   5   
      12.33m  FOUL  12.64m  12.30m  FOUL  FOUL
  5 Lauren Stacy              SR Wilmington (          13.44m     12.52m   41-01.00   4   
      FOUL  12.04m  12.29m  12.52m  12.43m  FOUL
  6 Tia Harris                JR Ohio Norther          12.53m     12.49m   40-11.75   3   
      11.49m  12.41m  12.11m  11.95m  12.32m  12.49m
  7 Jasmine Keegan            SO Oberlin               12.54m     12.30m   40-04.25   2   
      11.96m  FOUL  12.25m  12.12m  12.18m  12.30m
  8 Arlesha Cospy             SR Denison               12.54m     12.24m   40-02.00   1   
      11.41m  12.24m  FOUL  FOUL  11.51m  FOUL
  9 Ana Richardson            SR Oberlin               12.44m     12.09m   39-08.00 
      FOUL  12.09m  FOUL  FOUL  11.65m  FOUL
 10 Quinn Crowe               SO Mount Union           12.07m     11.74m   38-06.25 
      11.56m  11.74m  11.72m            
 11 Marie Thornton            SR Otterbein             12.83m     11.73m   38-06.00 
      FOUL  11.73m  FOUL            
 12 Kayli Sullivan            FR Wilmington (          11.55m     11.71m   38-05.00 
      10.43m  10.54m  11.71m            
 13 Jillian Roberts           SO Baldwin Wall          12.58m     11.61m   38-01.25 
      11.32m  11.61m  FOUL            
 14 Mackenzie Swary           JR Otterbein             11.99m     11.34m   37-02.50 
      11.34m  FOUL  FOUL           
 15 Shannon Carroll           JR Case Western          11.62m     11.16m   36-07.50 
      FOUL  10.50m  11.16m           
 16 Carol Foster              FR Baldwin Wall          11.46m      8.44m   27-08.25 
      8.44m  FOUL  8.08m            
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
 Meet Record: # 18.55m  2/13/2016   Kim Gallavan, Baldwin Wallace              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cassandra Laios           SR Case Western          17.62m     17.92m   58-09.50  10   
      16.44m  FOUL  16.94m  15.96m  FOUL  17.92m
  2 Ana Richardson            SR Oberlin               17.73m     17.10m   56-01.25   8   
      FOUL  FOUL  17.10m  FOUL  16.83m  16.91m
  3 Monique Newton            SR Oberlin               17.86m     17.05m   55-11.25   6   
      FOUL  16.70m  FOUL  16.57m  FOUL  17.05m
  4 Lauren Stacy              SR Wilmington (          17.33m     16.83m   55-02.75   5   
      15.62m  15.66m  16.83m  FOUL  FOUL  14.88m
  5 Jasmine Keegan            SO Oberlin               15.09m     15.68m   51-05.50   4   
      14.13m  15.68m  15.42m  14.94m  14.39m  FOUL
  6 Nimi Gupta                SR Case Western          15.36m     15.15m   49-08.50   3   
      FOUL  14.87m  FOUL  FOUL  FOUL  15.15m
  7 Arlesha Cospy             SR Denison               14.62m     15.08m   49-05.75   2   
      14.97m  15.08m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Maya English              SO Oberlin               15.88m     14.95m   49-00.75   1   
      14.59m  FOUL  14.95m  14.14m  FOUL  14.88m
  9 Brooke Waidelich          SR Defiance              15.12m     14.95m   49-00.75 
      14.80m  14.45m  14.09m  14.42m  14.95m  FOUL
 10 Jillian Roberts           SO Baldwin Wall          15.83m     14.59m   47-10.50 
      14.22m  14.59m  14.52m           
 11 Hannah Williams           SR Defiance              14.21m     14.43m   47-04.25 
      FOUL  14.43m  13.88m            
 12 Brooke Buckhannon         SO Baldwin Wall          15.16m     14.32m   46-11.75 
      FOUL  12.56m  14.32m            
 13 Madeline Ziccardi         SR Baldwin Wall          14.60m     13.99m   45-10.75 
      13.99m  13.19m  FOUL            
 14 Emily Finnegan            JR Otterbein             14.96m     13.68m   44-10.75 
      FOUL  FOUL  13.68m           
 15 Rachel Richenberg         SO Mount Union           14.21m     13.59m   44-07.00 
      12.66m  12.91m  13.59m            
 -- Naeisha McClain           SO Oberlin               15.53m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
 Meet Record: # 2:26.07  2/8/2015    Aedin Brennan, Denison                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor Manivanh           SO Capital                2:30.53     686
  2 Alexis Snyder             JR Otterbein              2:31.67     672
  3 Emily Brown               SR Ohio Wesleya           2:31.97     668
  4 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg             2:40.78     564
  5 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya           2:44.03     528
  6 Emily Hilt                SO Capital                2:44.08     527
  7 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya           2:54.34     420
  8 Emily Ellyson             SO Muskingum              3:28.59     146
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
 Meet Record: #  8.88  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya              9.57   2    794
  2 Alexis Snyder             JR Otterbein                 9.88   2    735
  3 Emily Hilt                SO Capital                  10.04   2    705
  4 Taylor Manivanh           SO Capital                  10.22   1    672
  5 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya             10.28   1    661
  6 Emily Ellyson             SO Muskingum                10.38   1    643
  7 Emily Brown               SR Ohio Wesleya             10.44   1    632
  8 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg               10.48   2    625
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 1.70m  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Ellyson             SO Muskingum                1.58m    5-02.25    712
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
        P    P    P    P    P    P    P    O    O    O   XO    O   XO  XXX 
  2 Emily Hilt                SO Capital                  1.55m    5-01.00    678
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    P    O    O  XXX 
  3 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg               1.52m    4-11.75    644
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 
        P    P    P    P    P    P    O   XO  XXO    O    O  XXX 
  4 Alexis Snyder             JR Otterbein                1.46m    4-09.50    577
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 
        P    P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  5 Emily Brown               SR Ohio Wesleya             1.43m    4-08.25    544
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        P    P    O    P    O    O    O   XO  XXX 
  6 Taylor Manivanh           SO Capital                  1.40m    4-07.00    512
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 1.43 1.46 
        P    P    P    P    P    O    O    P  XXX 
  7 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya             1.37m    4-06.00    481
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 1.40 
        O    P    O    O    O  XXO  XXX 
  8 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya             1.34m    4-04.75    449
     1.22 1.25 1.28 1.31 1.34 1.37 
        O    P   XO    O    O  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 5.71m  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Brown               SR Ohio Wesleya             5.39m   17-08.25    668
      5.39m  FOUL  FOUL            
  2 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya             5.02m   16-05.75    565
      4.64m  5.02m  4.78m            
  3 Taylor Manivanh           SO Capital                  4.75m   15-07.00    492
      4.75m  4.72m  FOUL            
  4 Alexis Snyder             JR Otterbein                4.70m   15-05.00    479
      FOUL  4.70m  FOUL            
  5 Emily Hilt                SO Capital                  4.58m   15-00.50    448
      4.39m  4.58m  4.41m            
  6 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg               4.50m   14-09.25    428
      4.41m  4.11m  4.50m            
  7 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya             4.48m   14-08.50    423
      FOUL  4.48m  4.47m            
  8 Emily Ellyson             SO Muskingum                4.34m   14-03.00    388
      4.11m  4.34m  FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
 Meet Record: # 11.00m  2/14/2016   Aedin Brennan, Denison                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Alexis Snyder             JR Otterbein               10.49m   34-05.00    562
      9.03m  9.70m  10.49m            
  2 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya             9.22m   30-03.00    479
      8.41m  9.22m  9.16m            
  3 Taylor Manivanh           SO Capital                  8.91m   29-02.75    458
      8.27m  8.91m  8.55m            
  4 Emily Hilt                SO Capital                  8.67m   28-05.50    443
      8.01m  8.67m  8.65m            
  5 Emily Brown               SR Ohio Wesleya             8.60m   28-02.75    438
      8.15m  8.24m  8.60m            
  6 Emily Ellyson             SO Muskingum                8.37m   27-05.50    423
      8.33m  8.37m  8.34m            
  7 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg               7.77m   25-06.00    385
      7.77m  7.40m  7.64m            
  8 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya             6.97m   22-10.50    333
      6.97m  FOUL  FOUL            
 
Women Indoor Pentathlon
================================================================================
 Meet Record: #  3651  2/14/2016   Melanie Winters, Baldwin Wallace            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alexis Snyder             JR Otterbein               2734       3025   10   
  2 Emily Brown               SR Ohio Wesleya                       2950    8   
  3 Taylor Manivanh           SO Capital                            2820    6   
  4 Emily Hilt                SO Capital                            2801    5   
  5 Courtney Owens            FR Ohio Wesleya                       2705    4   
  6 Taylor Barnhisel          FR Wittenberg                         2646    3   
  7 Cloie Reidlinger          FR Ohio Wesleya                       2428    2   
  8 Emily Ellyson             SO Muskingum                          2312    1   
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Otterbein                  109        2) Mount Union               106   
    3) Ohio Wesleyan               87        4) Ohio Northern              67   
    5) Oberlin                     66        6) Case Western               61   
    7) Capital                     34.50     8) Heidelberg                 32   
    9) John Carroll                27       10) Baldwin Wallace            26   
   11) Kenyon                      21       12) Wittenberg                 20   
   13) Wilmington (Ohio)           14       14) Wooster                    10   
   15) Muskingum                    7.50    16) Denison                     7   
   17) Bluffton                     5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mount Union                143        2) Case Western               96   
    3) Ohio Wesleyan               79        4) Heidelberg                 54   
    4) Baldwin Wallace             54        6) Otterbein                  52   
    7) Capital                     44        8) Wittenberg                 26   
    9) John Carroll                25        9) Ohio Northern              25   
   11) Denison                     21       12) Marietta                   19.50
   13) Bluffton                    18.50    14) Wooster                    14   
   15) Defiance                    11       16) Wilmington (Ohio)           8   
   17) Oberlin                      7       18) Muskingum                   5