Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Mon Aug 26
7:30 PM
Mt. St. Joseph
vs. Denison
Scrimmage
Tue Aug 27
9:00 PM
Denison
at Ohio Dominican
in Granville, Ohio (Scrimmage)
Fri Aug 30
7 p.m.
at Kenyon Quad-Meet
in Gambier, Ohio
Fri Aug 30
6:30 p.m.
at Kenyon Quad-Meet
in Gambier, Ohio
Fri Aug 30
Final
2 Denison
1 at Dickinson
in Carlisle, Pa.
Fri Aug 30
Final
0 Denison
1 vs. Bridgewater (Va.)
@ Lexington, Va. - Washington & Lee University in Lexington, Va.
Fri Aug 30
Final
1 Denison
2 at Juniata
in Huntingdon, Pa.
Fri Aug 30
Final
1 Denison
3 vs. Carnegie Mellon
@ Cleveland, Ohio in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
1 p.m.
Lynn Schweizer Invitational 3rd Place
in Granville, Ohio (Denison G.C.)
Sat Aug 31
Final
0 Denison
3 at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
Final
3 Denison
0 at Elizabethtown
in Elizabethtown, Pa.
Sat Aug 31
Final
0 Utica
3 vs. Denison
@ Cleveland, Ohio in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
Final
10 Denison
0 at Penn St.-Altoona
in Altoona, Pa.
Sat Aug 31
Final
0 Denison
0 at Washington and Lee
in Lexington, Va.
Sun Sep 01
9 a.m.
Lynn Schweizer Invitational T-3rd Place
in Granville, Ohio (Denison G.C.)
Tue Sep 03
Final
0 Denison
3 at #23 Otterbein
in Westerville, Ohio
Tue Sep 03
Final
0 Denison
3 at Otterbein
in Westerville, Ohio
Thu Sep 05
6:30 p.m.
Wooster Dual Meet W, 25-33
in Granville, Ohio - Infirmary Mound Park
Thu Sep 05
6 p.m.
Wooster Dual Meet W, 19-42
in Granville, Ohio - Infirmary Mound Park
Thu Sep 05
Final
1 Marietta
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Sep 06
1 p.m.
at Tim Kopka Memorial
in West Dundee, Ill. (Randall Oaks G.C.)
Fri Sep 06
Final
3 Denison
0 vs. Adrian
@ Unknown MIAA/NCAC Crossover Showcase
Fri Sep 06
Final
1 Denison
2 at #17 Wash. & Jeff.
in Washington, Pa.
Sat Sep 07
1 p.m.
at Tim Kopka Memorial 4th Place
in West Dundee, Ill. (Randall Oaks G.C.)
Sat Sep 07
2 p.m.
at OWU Safari Fall Invitational 1st Place
in Powell, Ohio (Safari G.C.)
Sat Sep 07
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Sep 07
Final
1 Denison
3 at Alma
in Lansing, Mich.
Sat Sep 07
Final - 2OT
2 Carnegie Mellon
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 07
Final
3 Denison
0 at Trine
in Lansing, Mich.
Sat Sep 07
Final
2 Denison
1 at Baldwin Wallace
in Berea, Ohio
Sat Sep 07
Final
13 Ohio Northern
42 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 08
8 a.m.
at OWU Safari Fall Invitational 1st Place
in Powell, Ohio (Safari G.C.)
Sun Sep 08
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sun Sep 08
Final - OT
0 Washington and Lee
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 08
Final
0 Adrian
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Tue Sep 10
Final
3 #21 Ohio Northern
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 11
Final - 2OT
2 Ohio Northern
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 11
Final - 2OT
0 Denison
0 at #13 Capital
in Bexley, Ohio
Thu Sep 12
Final
1 Denison
0 at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Sep 14
11:30 a.m.
at OWU Invitational 3rd Place
in Powell, Ohio
Sat Sep 14
10:30 a.m.
at OWU Invitational 2nd Place
in Powell, Ohio
Sat Sep 14
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Sep 14
Final
3 Denison
0 vs. Albion
@ Earlham in Richmond, Ind.
Sat Sep 14
Final
0 Denison
3 at #20 Centre
in Danville, Ky.
Sat Sep 14
Final
3 Denison
1 vs. Ind.-Southeast
@ Richmond, Ind. in Richmond, Ind.
Sat Sep 14
Final
1 #4 John Carroll
0 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 15
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Wed Sep 18
Final
0 Wilmington (Ohio)
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 18
Final
4 Denison
0 at Franklin
Franklin, Ind.
Thu Sep 19
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Fri Sep 20
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Sat Sep 21
1 p.m.
at Dan Quayle Collegiate Classic 1st Place
in Danville, Ind. (Twin Bridges G.C.)
Sat Sep 21
TBA
Denison
at Oberlin Invitational
in Oberlin, Ohio
Sat Sep 21
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Sat Sep 21
Final
3 Denison
0 at Capital
in Columbus, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Oberlin
6 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 La Roche
3 vs. Denison
@ Capital University Tournament in Columbus, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Denison
4 at #2 Messiah
in Mechanicsburg, Pa.
Sat Sep 21
Final
7 Hiram
66 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Denison
1 at Mount Union
in Alliance, Ohio
Sun Sep 22
9 a.m.
at Rhodes Fall Collegiate Classic 4th Place
in Tunica, Miss. (Tunica National Golf Resort)
Sun Sep 22
9 a.m.
at Dan Quayle Collegiate Classic 1st Place
in Danville, Ind. (Twin Bridges G.C.)
Sun Sep 22
TBA
Denison
at Oberlin Invitational
in Oberlin, Ohio
Sun Sep 22
Final - OT
1 Rhodes
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Mon Sep 23
9 a.m.
at Rhodes Fall Collegiate Classic 3rd Place
in Tunica, Miss. (Tunica National Golf Resort)
Tue Sep 24
Final
1 Bluffton
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 25
Final
1 Ohio Wesleyan
0 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 25
Final
2 Denison
0 at Capital
in Columbus, Ohio
Wed Sep 25
Final
0 Denison
3 at Otterbein
in Westerville, Ohio
Sat Sep 28
9th Annual Alumni & Family Meet
in Granville, Ohio
Sat Sep 28
at All-Ohio Championship 9th Place
in Cedarville, Ohio
Sat Sep 28
at All-Ohio Championship 5th Place
in Cedarville, Ohio
Sat Sep 28
Final
4 Denison
0 at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Sep 28
Final
0 Kenyon
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 28
Final
0 Ohio Wesleyan
2 vs. Denison
in Granville, Ohio - Big Red Weekend
Sat Sep 28
Final
20 Denison
34 at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Sat Sep 28
Final
1 Ohio Wesleyan
0 vs. Denison
in Granville, Ohio - Big Red Weekend
Sun Sep 29
at Ohio State Duals
in Columbus, Ohio
Tue Oct 01
Final
2 Kenyon
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 02
Final
3 Denison
0 at DePauw
in Greencastle, Ind.
Fri Oct 04
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Sat Oct 05
at Centre College Fall Shootout 1st Place
in Danville, Ky. (Danville C.C.)
Sat Oct 05
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Sat Oct 05
Final
3 Denison
0 at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Oct 05
Final
3 Denison
0 at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Oct 05
Final
0 Hiram
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 05
Final
42 Denison
7 at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sun Oct 06
at Centre College Fall Shootout 1st Place
in Danville, Ky. (Danville C.C.)
Sun Oct 06
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Tue Oct 08
Final
3 Denison
2 at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Sat Oct 12
11 a.m.
at Carnegie Mellon Invitational 6th Place
in Pittsburgh, Pa.
Sat Oct 12
10 a.m.
at Carnegie Mellon Invitational 2nd Place
in Pittsburgh, Pa.
Sat Oct 12
Final
0 Wooster
6 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 12
Final
1 Denison
3 at Wooster
in Wooster, Ohio
Sat Oct 12
Final
4 Denison
1 at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Oct 12
Final
0 Oberlin
49 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 12
Final
1 Denison
3 at #9 Kenyon
in Gambier, Ohio
Mon Oct 14
10 a.m.
at Gray Wolf Invitational 1st Place
in Sylvania, Ohio (Sylvania C.C.)
Tue Oct 15
Final
0 Franciscan
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 16
Final
2 Denison
0 at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Thu Oct 17
Final
2 Denison
0 at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Thu Oct 17
Final
3 Denison
0 at Marietta
in Marietta, Ohio
Fri Oct 18
5 p.m.
at Akron Zip Classic 4th Place
in Akron, Ohio
Sat Oct 19
10 a.m. | 5 p.m.
at Akron Zip Classic 4th Place
in Akron, Ohio
Sat Oct 19
10 a.m.
Virtues Fall Shootout 2nd Place
in Nashport, Ohio (Virtues G.C.)
Sat Oct 19
11 a.m.
at Inter-Regional Border Battle 20th Place
in Logan Township, N.J. (Rowan University)
Sat Oct 19
11:45 a.m.
at Inter-Regional Border Battle 14th Place
in Logan Township, N.J. (Rowan University)
Sat Oct 19
Final
0 Allegheny
6 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 19
Final - 2OT
0 DePauw
0 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 19
Final
38 Denison
21 at Wooster
in Wooster, Ohio
Sat Oct 19
Final
2 DePauw
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Oct 20
8 a.m.
Virtues Fall Shootout 2nd Place
in Nashport, Ohio (Virtues G.C.)
Mon Oct 21
at Chick-fil-a Intercollegiate
in Rome, Ga. (Coosa C.C.)
Tue Oct 22
at Chick-fil-a Intercollegiate
in Rome, Ga. (Coosa C.C.)
Tue Oct 22
7:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 23
4:30 PM
Denison
at Earlham
in Richmond, Ind.
Wed Oct 23
7:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 23
7:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Sat Oct 26
1 p.m.
at Cincinnati
in Cincinnati, Ohio
Sat Oct 26
at Cleveland State Duals
in Cleveland, Ohio
Sat Oct 26
12:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Sat Oct 26
1:00 PM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 26
1:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Oct 26
5:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Oct 26
7:30 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sun Oct 27
at Cleveland State Duals
in Cleveland, Ohio
Mon Oct 28
at O'Briant-Jensen Memorial
in Greensboro, N.C. (Sedgefield C.C. - Dye Course)
Tue Oct 29
at O'Briant-Jensen Memorial
in Greensboro, N.C. (Sedgefield C.C. - Dye Course)
Tue Oct 29
4:30 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Tue Oct 29
7:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Tue Oct 29
7:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 30
7:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Nov 01
6 p.m.
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Nov 02
1 p.m.
Xavier
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
at NCAC Championship
in Carmel, Ind.
Sat Nov 02
at NCAC Championship
in Carmel, Ind.
Sat Nov 02
12:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Sat Nov 02
1:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
1:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
3:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 09
1:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Sun Nov 10
at Vassar Invitational
in Poughkeepsie, N.Y.
Tue Nov 12
7:00 PM
Denison
at Capital
in Bexley, Ohio
Wed Nov 13
7:00 PM
Denison
at Earlham
in Richmond, Ind.
Fri Nov 15
5 p.m.
at Ohio State
in Columbus, Ohio
Fri Nov 15
7:00 PM
Ohio Northern
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Nov 15
8:00 PM
Anderson (Ind.)
vs. Denison
@ Wimington College - Damon's/Hampton Inn Tip-Off Classic in Wilmington, Ohio
Sat Nov 16
at NCAA Great Lakes Regional Championship
in Grand Rapids, Mich.
Sat Nov 16
at NCAA Great Lakes Regional Championship
in Grand Rapids, Mich.
Sat Nov 16
TBA
Denison
vs. TBD
@ Wilmington in Wilmington, Ohio
Sat Nov 16
1:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Nov 20
6:00 PM
John Carroll
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Nov 20
8:00 PM
Capital
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Nov 22
7:30 PM
Denison
at JWU (Denver)
in Denver, Colo.
Sat Nov 23
at NCAA Championship
in Louisville, Ky.
Sat Nov 23
at NCAA Championship
in Louisville, Ky.
Sat Nov 23
3:00 PM
Otterbein
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 23
7:30 PM
Denison
at Colorado Col.
in Colorado Springs, Colo.
Sun Nov 24
at Drew Invitational
in Madison, N.J.
Tue Nov 26
7:00 PM
Denison
at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Sat Nov 30
2:00 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Dec 04
5 p.m.
Denison Invitational
LCM Time Trials in Granville, Ohio
Wed Dec 04
6:00 PM
Denison
at Hiram
in Hiram, Ohio
Wed Dec 04
8:00 PM
Denison
at Hiram
in Hiram, Ohio
Thu Dec 05
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Fri Dec 06
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Sat Dec 07
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Sat Dec 07
2:00 PM
Denison
at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Sat Dec 07
3:00 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Wed Dec 11
7:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Dec 14
2:00 PM
Wabash
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Dec 15
at Junior Olympics Qualifiers
in Columbus, Ohio
Sat Dec 21
4:00 PM
Denison
at UC Santa Cruz
UCSC Holiday Classic- Kaiser Permanente Arena
Sun Dec 22
4:00 PM
Denison
vs. Whittier
@ UC Santa Cruz in Santa Cruz, Calif.
Sat Dec 28
7:00 PM
Trine
vs. Denison
@ Otterbein in Westerville, Ohio
Sun Dec 29
3:00 PM
Denison
at Otterbein
in Westerville, Ohio
Sat Jan 04
2:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Jan 04
2:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Wed Jan 08
6:00 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Wed Jan 08
7:30 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Jan 11
1:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Sat Jan 11
3:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Wed Jan 15
6:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Wed Jan 15
8:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Fri Jan 17
4 p.m.
at Pittsburgh
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Carnegie Mellon
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Calvin
@ Carnegie Mellon in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1:00 PM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Jan 18
3:00 PM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Jan 19
Denison Duals
in Granville, Ohio
Wed Jan 22
6:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Jan 22
8:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Jan 24
5 p.m.
Indianapolis
in Granville, Ohio
Sat Jan 25
at DeCicco Duals
in Notre Dame, Ind.
Sat Jan 25
2:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Jan 25
2:00 PM
Denison
at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Wed Jan 29
6:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Jan 29
8:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Feb 01
TBD
Ohio Wesleyan
in Granville, Ohio
Sat Feb 01
at Northwestern University Mega Meet
in Evanston, Ill.
Sat Feb 01
3:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Feb 02
at Northwestern University Mega Meet
in Evanston, Ill.
Wed Feb 05
7:30 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Feb 08
2:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Sat Feb 08
3:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Feb 12
6:30 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Wed Feb 12
6:00 PM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Wed Feb 12
8:00 PM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Thu Feb 13
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Fri Feb 14
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Fri Feb 14
at Junior Olympic Championships
in Columbus, Ohio
Sat Feb 15
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 15
at Junior Olympic Championships
in Columbus, Ohio
Sat Feb 15
TBA
Denison
at Carnegie Mellon
in Pittsburgh, Pa.
Sat Feb 15
2:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Feb 15
4:00 PM
Denison
at Duquesne
in Pittsburgh, Pa.
Sat Feb 15
4:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sun Feb 16
at Junior Olympic Championships
in Columbus, Ohio
Sun Feb 16
TBA
Denison
vs. Indiana (PA)
@ Carnegie Mellon University in Pittsburgh, Pa.
Sun Feb 16
1:00 PM
Denison
vs. Carnegie Mellon
@ Youngstown, Ohio
Mon Feb 17
at Junior Olympic Championships
in Columbus, Ohio
Wed Feb 19
6:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Feb 19
8:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Feb 22
TBD
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Feb 22
at Midwest Conference Championship
in Columbus, Ohio
Sat Feb 22
1:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Feb 22
3:00 PM
Rhodes
vs. Denison
@ Nicholasville, KY.
Sat Feb 22
3:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Feb 23
at Midwest Conference Championship
in Columbus, Ohio
Sun Feb 23
1:00 PM
Denison
vs. Centre
@ Nicholasville, Ky.
Fri Feb 28
TBD
at NCAA Diving Regional
Fri Feb 28
4:30 PM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Sat Feb 29
TBD
at NCAA Diving Regional
Wed Mar 04
4:30 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Mar 04
4:30 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Delaware, Ohio
Fri Mar 06
5:00 PM
Hope
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Mar 07
at NCAA Regional
in Detroit, Mich.
Sat Mar 07
TBA
Kalamazoo
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Mar 07
10:00 AM
Hope
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Mar 08
10:00 AM
Kalamazoo
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Mar 14
TBA
Denison
at Blue-Grey Invitational
in Fredericksburg, Va.
Sun Mar 15
12:00 PM
Denison
vs. Mary Washington
@ Blue-Grey Invitational in Fredericksburg, Va.
Mon Mar 16
TBA
Denison
vs. Babson
@ Claremont, Calif.
Tue Mar 17
1:00 PM
Denison
vs. Sewanee
@ Malibu, Calif.
Tue Mar 17
1:00 PM
Denison
vs. Whittier
@ in Whittier, Calif.
Tue Mar 17
7:00 PM
Denison
vs. Occidental
@ in Los Angeles, Calif.
Wed Mar 18
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Wed Mar 18
TBA
Denison
vs. Babson
@ Claremont, Calif.
Thu Mar 19
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Thu Mar 19
at NCAA Championship
in Detroit, Mich.
Thu Mar 19
TBA
Denison
vs. Whitman
@ Claremont, Calif.
Thu Mar 19
TBA
Southwestern (Tex.)
vs. Denison
@ Claremont, Cailf.
Fri Mar 20
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Fri Mar 20
at NCAA Championship
in Detroit, Mich.
Fri Mar 20
5:00 PM
Denison
at Redlands
in Redlands, Calif.
Sat Mar 21
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Sat Mar 21
at NCAA Championship
in Detroit, Mich.
Sun Mar 22
at NCAA Championship
in Detroit, Mich.
Mon Mar 23
at NCAA Championship
in Detroit, Mich.
Tue Mar 24
4:30 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Mar 28
1:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Mar 29
10:00 AM
Denison
at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Wed Apr 01
4:30 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Fri Apr 03
TBA
Denison
vs. Midwest Invitational
@ Madison, Wis.
Sat Apr 04
TBA
Denison
vs. Midwest Invitational
@ Madison, Wis.
Tue Apr 07
4:30 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Apr 08
4:30 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Apr 10
5:00 PM
Denison
at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Sat Apr 11
TBA
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Sat Apr 11
10:00 AM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Wed Apr 15
4:30 PM
Otterbein
vs. Denison
in Granville, Ohio
View Full Schedule
NCAC TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS 05/02/97 - 05/03/97                   

1997 North Coast Athletic Conference Track & Field Championships Results
May 2-3
Edwards-Maurer Field/Earl F. Morris Track
Wittenberg University
Springfield, Ohio

TEAM STANDINGS
1. Wittenberg           161
2. Allegheny            120.5
3. Wooster              104
4. CWRU                  96
   Ohio Wesleyan         96
6. Denison               52
7. Kenyon                48
8. Oberlin               36.5
9. Earlham               27

ATHLETES OF THE MEET
Field Events: Cedric Thomas, CWRU
Sprinter: Soni Lloyd, Ohio Wesleyan
Middle Distance/Distance: Harsha Thirumuthy, Oberlin
Coach of the Year: Tracey Hollenabugh, Wittenberg

Finals MEN'S 100 METER DASH                                                    
 1. Lloyd, Soni, Ohio Wesleya 10.94; 2. Love, Jason, Wittenberg U 11.23; 
3. Jennings, Brian, Denison Univ 11.40; 4. Tomassowski, Jeff, Case Western 
11.57; 5. Lubbers, Bart, Wittenberg U 11.61; 6. Johnson, Devin, Kenyon Colle 
11.65; 7. Mormino, Jim, AlleghenyCol 11.68; 8. Pope, Ken, Wittenberg U 11.69.        

Finals MEN'S 200 METER DASH                                                    
 1. Lloyd, Soni, Ohio Wesleya 22.01; 2. Love, Jason, Wittenberg U 22.91; 
3. Rickel, Scott, Wittenberg U 23.05; 4. Jennings, Brian, Denison Univ 
23.22; 5. Tomassowski, Jeff, Case Western 23.43; 6. Mormino, Jim, AlleghenyCol 
23.46; 7. Lubbers, Bart, Wittenberg U 23.69; 8. Jackson, Steven, Oberlin Coll 
23.78.    

Finals MEN'S 400 METER DASH                                                    
 1. Rickel, Scott, Wittenberg U 50.17; 2. Silvis, Matt, AlleghenyCol 
51.05; 3. Keglovits, Mike, AlleghenyCol 51.45; 4. Falquet, Jamie, College of W 
51.66; 5. Dornbos, Stephen, College of W 51.75; 6. Fogt, Chad, Wittenberg U 
52.41; 7. Shellenbarger, David, AlleghenyCol 53.50; 8. Estwick, Roland, Case 
Western 53.58; 8. Nytch, Christopher, Oberlin Coll 53.58.                             

Finals MEN'S 800 METER RUN                                                     
 1. Kauke, Tony, College of W 1:57.43; 2. Moninee, Mickey, Kenyon Colle        
1:58.17; 3. Jordan, John, Kenyon Colle 1:59.21; 4. Gertmenian, Ian, 
Denison Univ 2:00.81; 5. Pistiolas, Mike, Denison Univ 2:01.08; 6. Payton, 
Jason, Denison Univ 2:01.09; 7. Yost, Ben, Wittenberg U 2:02.73; 8. Cyr, 
Andrew, AlleghenyCol 2:02.98.                                                         

Finals MEN'S 1,500 METER RUN                                                   
 1. Moon, Tom, Case Western 4:11.82; 2. Kaufman, Nathan, Wittenberg U 
4:14.28; 3. McCabe, Brendan, College of W 4:15.19; 4. Dawson, Andrew, College of 
W 4:15.90; 5. Haynes, JC, Kenyon Colle 4:19.13; 6. Anderson, Nathan, 
Wittenberg U 4:21.02; 7. Kuebler, Paul, Case Western 4:22.07; 8. King, Jeremy, 
Denison Univ 4:25.61.                                                                 

Finals MEN'S 5,000 METER RUN                                                   
 1. Thirumurthy, Harsha, Oberlin Coll 15:28.68; 2. Wood, Crosby, Kenyon 
Colle 15:31.97; 3. Cleveland, Dave, Earlham Coll 15:32.87; 4. Denning, Dan, 
Kenyon Colle 15:48.68; 5. Nigh, Eric, Denison Univ 16:12.85; 6. Hudson, Mark,        
AlleghenyCol 16:16.42; 7. Schwier, Layne, Wittenberg U 16:18.88; 8. 
Smith, Chris, Ohio Wesleya 16:23.71.                                                 

Finals MEN'S 10,000 METER RUN                                                  
 1. Thirumurthy, Harsha, Oberlin Coll 32:26.70; 2. Denning, Dan, Kenyon 
Colle 32:42.80; 3. Cleveland, Dave, Earlham Coll 32:55.00; 4. Hudson, Mark,         
AlleghenyCol 33:25.30; 5. Drexler, Willie, College of W 34:19.40; 6. 
Pickrell, Ben, Denison Univ 34:49.50; 7. VanDeusen, Chris, Wittenberg U 34:56.40; 
8. Rude, Nathan, Earlham Coll 35:48.50.                                          

Finals MEN'S 110 METER HIGH HURDLES                                            
  1. Spring, David, Ohio Wesleya 15.29; 2. West, Matt, Denison Univ 
15.40; 3. Berendts, Dan, Ohio Wesleya 15.59; 4. Dollard, Damian, College of W 
15.81; 5. Kleindon, Kurt, Wittenberg U 15.89; 6. Porter, Erik, Wittenberg U 
16.12; 7. Athota, Krishna, Case Western 16.14; 8. Hemminger, Fred, AlleghenyCol 
16.81.  

Finals MEN'S 400 METER INT HURDLES                                             
 1. Saenz, Gilbert, Oberlin Coll 56.53; 2. Walker, Scott, College of W 
57.19; 3. Hemminger, Fred, AlleghenyCol 57.21; 4. Nagashima, Dan, Case Western 
58.00; 5. Spring, David, Ohio Wesleya 58.01; 6. Fetters, Alan, Case Western 
58.35; 7. Snodgrass, Matt, AlleghenyCol 59.00; 8. Seitz, Shawn, Ohio Wesleya 
59.25.     

Finals MEN'S 3,000 METER STEEPLECHASE                                          
 1. Gottfried, Troy, Earlham Coll 9:38.80; 2. Nigh, Eric, Denison Univ 
9:53.80; 3. Wyrick, Ben, AlleghenyCol 10:05.60; 4. Norton, Dave, Wittenberg U 
10:06.80; 5. Brummel, David, Earlham Coll 10:07.30; 6. Barnes, Isaac, Wittenberg 
U 10:09.50; 7. Gillett, Kyle, Wittenberg U 10:17.40; 8. Mallet, Matt, 
Case Western 10:25.50.                                                             

Finals MEN'S 4X100 METER RELAY                                                 
 1. Wittenberg U (Reggie Pace, Scott Rickel, Ken Pope, Jason Love) 42.86; 
2. Ohio Wesleya 43.17; 3. Case Western 43.99; 4. AlleghenyCol 44.30; 
5. College of W 44.30; 6. Oberlin Coll 44.42; 7. Kenyon Colle 45.62; 8. Denison Univ 45.86.                                           

Finals MEN'S 4X400 METER RELAY
 1. Ohio Wesleya (Dan Berendts, Daren Michalski, Mark Zunkiewiez, Soni Lloyd) 
3:26.87; 2. Wittenberg U 3:27.63; 3. AlleghenyCol 3:27.87; 4. College of W 3:28.18; 
5. Case Western 3:31.04; 6. Denison Univ 3:32.59; 7. Oberlin Coll 3:33.50; 8. Kenyon Colle 3:41.40.                                

Finals MEN'S HIGH JUMP                                                         
 1. Carter, Michael, Case Western 6-00.50 (1.84m); 2. Jones, Clayton, 
Ohio Wesleya 5-10.75 (1.80m); 2. Haberer, Chris, AlleghenyCol 5-10.75 
(1.80m); 4.Keglovits, Mike, AlleghenyCol 5-08.75 (1.75m); 4. Knudson, Adam, Case 
Western 5-08.75 (1.75m); 6. Lubbers, Bart, Wittenberg U 5-08.75 (1.75m); 6. 
Rickel, Scott, Wittenberg U 5-08.75 (1.75m); 8. Callander, Tony, Kenyon Colle 
5-08.75 (1.75m).                                                                      

Finals MEN'S POLE VAULT                                                        
 1. Sir Louis, Tim, College of W 14-0 (4.27m); 2. Atwell, Chad, College 
of W 14-0 (4.27m); 3. Johnson, Eric, Wittenberg U 13-08 (4.17m); 4. 
Carpenter, Jeremy, Ohio Wesleya 13-08 (4.17m); 5. Matter, Bob, AlleghenyCol 13-04        
(4.06m); 6. Kinat, Jeff, College of W 13-0 (3.96m); 7. Miller, Jason,         
 Wittenberg U 13-0 (3.96m); 8. Pattison, Jeff, College of W 13-0 (3.96m).      

Finals MEN'S LONG JUMP                                                         
 1. Love, Jason, Wittenberg U 23-08 (7.21m); 2. Thomas, Cedric, Case 
Western 23-00.50 (7.02m); 3. Bryant, Will, Case Western 22-01.50 (6.74m); 4. 
Lubbers, Bart, Wittenberg U 22-00.75 (6.72m); 5. Sir Louis, Tim, College of W 
21-04.75 (6.52m); 6. Knudson, Adam, Case Western 21-03.25 (6.48m); 7. Fedyk, 
Russ, Wittenberg U 21-02 (6.45m); 8. Inman, Jack, Denison Univ 20-08.25 
(6.31m).    

Finals MEN'S TRIPLE JUMP                                                       
 1. Thomas, Cedric, Case Western 45-10.50 (13.98m); 2. Lubbers, Bart,          
Wittenberg U 44-10.75 (13.68m); 3. Fetters, Alan, Case Western 44-06.50       
 (13.58m); 4. Erb, Mike, AlleghenyCol 44-04.75 (13.53m); 5. Wymer, 
David, Ohio Wesleya 43-11.50 (13.40m); 6. Jones, Clayton, Ohio Wesleya 43-08 
(13.31m); 7. Porter, Erik, Wittenberg U 42-11 (13.08m); 8. Shellenbarger, David,           
AlleghenyCol 42-06.25 (12.96m).                                               

Finals MEN'S SHOT PUT                                                          
 1. Reid, Ike, Ohio Wesleya 49-01.50 (14.97m); 2. Broshar, Doug, 
Wittenberg U 46-11 (14.30m); 3. Mormino, Jim, AlleghenyCol 45-09 (13.94m); 4. 
Martin, Josh, College of W 43-04.25 (13.21m); 5. Price, Jody, College of W 41-10.50         
(12.76m); 6. Farrier, Andre, Case Western 41-05 (12.62m); 7. Dansak, 
Ryan, College of W 41-02.50 (12.56m); 8. Bartholomew, Shane, College of W 
40-07.75 (12.39m).                                                                     

Finals MEN'S DISCUS THROW                                                      
 1. Bartholomew, Shane, College of W 147-09 (45.03m); 2. Broshar, Doug,        
 Wittenberg U 146-02 (44.55m); 3. Reid, Ike, Ohio Wesleya 145-08 
(44.40m); 4. Bowe, Jason, Wittenberg U 142-08 (43.48m); 5. Mormino, Jim, 
AlleghenyCol 137-07 (41.94m); 6. Messmer, Derek, Case Western 134-04 (40.94m); 7. 
King, Eric, AlleghenyCol 130-05 (39.75m); 8. Morrison, David, Wittenberg U 
119-03 (36.35m).                                                                     

Finals MEN'S JAVELIN THROW                                                     
 1. Phillips, Warren, AlleghenyCol 199-06 (60.81m); 2. Madigan, Pat,           
 AlleghenyCol 193-01 (58.85m); 3. Anthony, Alvin, AlleghenyCol 181-0 
(55.17m);  4. Broshar, Doug, Wittenberg U 177-01 (53.97m); 5. Mormino, Jim, 
AlleghenyCol 172-04 (52.53m); 6. Haberlen, Jamie, AlleghenyCol 171-06 (52.27m); 7. 
DeLuca, Adam, Kenyon Colle 166-04 (50.70m); 8. Dixon, Matt, Ohio Wesleya 159-04 (48.56m).