Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Mon Aug 26
7:30 PM
Mt. St. Joseph
vs. Denison
Scrimmage
Tue Aug 27
9:00 PM
Denison
at Ohio Dominican
in Granville, Ohio (Scrimmage)
Fri Aug 30
7 p.m.
at Kenyon Quad-Meet
in Gambier, Ohio
Fri Aug 30
6:30 p.m.
at Kenyon Quad-Meet
in Gambier, Ohio
Fri Aug 30
Final
2 Denison
1 at Dickinson
in Carlisle, Pa.
Fri Aug 30
Final
0 Denison
1 at Bridgewater (Va.)
in Lexington, Va.
Fri Aug 30
Final
1 Denison
2 at Juniata
in Huntingdon, Pa.
Fri Aug 30
Final
1 Denison
3 vs. Carnegie Mellon
@ Cleveland, Ohio in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
1 p.m.
Lynn Schweizer Invitational 3rd Place
in Granville, Ohio (Denison G.C.)
Sat Aug 31
Final
0 Denison
3 at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
Final
3 Denison
0 at Elizabethtown
in Elizabethtown, Pa.
Sat Aug 31
Final
0 Utica
3 vs. Denison
@ Cleveland, Ohio in Cleveland, Ohio
Sat Aug 31
Final
10 Denison
0 at Penn St.-Altoona
in Altoona, Pa.
Sat Aug 31
Final
0 Denison
0 at Washington and Lee
in Lexington, Va.
Sun Sep 01
9 a.m.
Lynn Schweizer Invitational T-3rd Place
in Granville, Ohio (Denison G.C.)
Tue Sep 03
Final
0 Denison
3 at #23 Otterbein
in Westerville, Ohio
Tue Sep 03
Final
0 Denison
3 at Otterbein
in Westerville, Ohio
Thu Sep 05
6:30 p.m.
Wooster Dual Meet W, 25-33
in Granville, Ohio - Infirmary Mound Park
Thu Sep 05
6 p.m.
Wooster Dual Meet W, 19-42
in Granville, Ohio - Infirmary Mound Park
Thu Sep 05
Final
1 Marietta
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Sep 06
1 p.m.
at Tim Kopka Memorial
in West Dundee, Ill. (Randall Oaks G.C.)
Fri Sep 06
Final
3 Denison
0 vs. Adrian
@ Unknown MIAA/NCAC Crossover Showcase
Fri Sep 06
Final
1 Denison
2 at #17 Wash. & Jeff.
in Washington, Pa.
Sat Sep 07
2 p.m.
at OWU Safari Fall Invitational 1st Place
in Powell, Ohio (Safari G.C.)
Sat Sep 07
1 p.m.
at Tim Kopka Memorial 4th Place
in West Dundee, Ill. (Randall Oaks G.C.)
Sat Sep 07
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Sep 07
Final
1 Denison
3 at Alma
in Lansing, Mich.
Sat Sep 07
Final - 2OT
2 Carnegie Mellon
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 07
Final
3 Denison
0 at Trine
in Lansing, Mich.
Sat Sep 07
Final
2 Denison
1 at Baldwin Wallace
in Berea, Ohio
Sat Sep 07
Final
13 Ohio Northern
42 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 08
8 a.m.
at OWU Safari Fall Invitational 1st Place
in Powell, Ohio (Safari G.C.)
Sun Sep 08
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sun Sep 08
Final - OT
0 Washington and Lee
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 08
Final
0 Adrian
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Tue Sep 10
Final
3 #21 Ohio Northern
1 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 11
Final - 2OT
2 Ohio Northern
2 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 11
Final - 2OT
0 Denison
0 at #13 Capital
in Bexley, Ohio
Thu Sep 12
Final
1 Denison
0 at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Sep 14
11:30 a.m.
at OWU Invitational 3rd Place
in Powell, Ohio
Sat Sep 14
10:30 a.m.
at OWU Invitational 2nd Place
in Powell, Ohio
Sat Sep 14
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Sep 14
Final
3 Denison
0 vs. Albion
@ Earlham in Richmond, Ind.
Sat Sep 14
Final
0 Denison
3 at #20 Centre
in Danville, Ky.
Sat Sep 14
Final
3 Denison
1 vs. Ind.-Southeast
@ Richmond, Ind. in Richmond, Ind.
Sat Sep 14
Final
1 #4 John Carroll
0 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Sep 15
TBA
Denison
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Wed Sep 18
Final
0 Wilmington (Ohio)
3 vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 18
Final
4 Denison
0 at Franklin
Franklin, Ind.
Thu Sep 19
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Fri Sep 20
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Sat Sep 21
1 p.m.
at Dan Quayle Collegiate Classic 1st Place
in Danville, Ind. (Twin Bridges G.C.)
Sat Sep 21
TBA
Denison
at Oberlin Invitational
in Oberlin, Ohio
Sat Sep 21
TBA
Denison
vs. ITA Central Regional Championships
@ Kalamazoo College in Kalamazoo, Mich.
Sat Sep 21
Final
3 Denison
0 at Capital
in Columbus, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Oberlin
6 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 La Roche
3 vs. Denison
@ Columbus, Ohio in Columbus, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Denison
4 at #2 Messiah
in Mechanicsburg, Pa.
Sat Sep 21
Final
7 Hiram
66 vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 21
Final
0 Denison
1 at Mount Union
in Alliance, Ohio
Sun Sep 22
9 a.m.
at Dan Quayle Collegiate Classic
in Danville, Ind. (Twin Bridges G.C.)
Sun Sep 22
8 a.m.
at Rhodes Fall Collegiate Classic
in Tunica, Miss. (Tunica National Golf Resort)
Sun Sep 22
TBA
Denison
at Oberlin Invitational
in Oberlin, Ohio
Sun Sep 22
11:00 AM
Rhodes
vs. Denison
in Granville, Ohio
Mon Sep 23
8 a.m.
at Rhodes Fall Collegiate Classic
in Tunica, Miss. (Tunica National Golf Resort)
Tue Sep 24
7:00 PM
Bluffton
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 25
5:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Sep 25
7:00 PM
Denison
at Capital
in Columbus, Ohio
Wed Sep 25
7:00 PM
Denison
at Otterbein
in Westerville, Ohio
Sat Sep 28
at All-Ohio Championship
in Cedarville, Ohio
Sat Sep 28
at All-Ohio Championship
in Cedarville, Ohio
Sat Sep 28
9th Annual Alumni & Family Meet
in Granville, Ohio
Sat Sep 28
12:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Sep 28
1:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio - Big Red Weekend
Sat Sep 28
1:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Sep 28
2:00 PM
Denison
at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Sat Sep 28
7:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio - Big Red Weekend
Tue Oct 01
4:30 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 02
7:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Fri Oct 04
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Sat Oct 05
at Centre College Fall Shootout
in Danville, Ky. (Danville C.C.)
Sat Oct 05
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Sat Oct 05
12:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Oct 05
12:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sat Oct 05
1:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 05
6:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Sun Oct 06
at Centre College Fall Shootout
in Danville, Ky. (Danville C.C.)
Sun Oct 06
TBA
Denison
vs. ITA Regional Championships
@ in Kalamazoo, Mich.
Tue Oct 08
7:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Sat Oct 12
at Carnegie Mellon Invitational
in Pittsburgh, Pa.
Sat Oct 12
at Carnegie Mellon Invitational
in Pittsburgh, Pa.
Sat Oct 12
11:00 AM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 12
11:30 AM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Sat Oct 12
1:00 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Oct 12
3:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 12
3:30 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Mon Oct 14
10 a.m.
at Gray Wolf Invitational
in Sylvania, Ohio (Sylvania C.C.)
Tue Oct 15
7:00 PM
Franciscan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 16
4:00 PM
Denison
at Wabash
in Crawfordsville, Ind.
Thu Oct 17
4:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Thu Oct 17
7:00 PM
Denison
at Marietta
in Marietta, Ohio
Fri Oct 18
5 p.m.
at Akron Zip Classic
in Akron, Ohio
Sat Oct 19
Virtues Fall Shootout
in Nashport, Ohio (Virtues G.C.)
Sat Oct 19
at Inter-Regional Border Battle
in Logan Township, N.J. (Rowan University)
Sat Oct 19
at Inter-Regional Border Battle
in Logan Township, N.J. (Rowan University)
Sat Oct 19
5 p.m.
at Akron Zip Classic
in Akron, Ohio
Sat Oct 19
11:00 AM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 19
12:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 19
2:00 PM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Sat Oct 19
2:30 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sun Oct 20
Virtues Fall Shootout
in Nashport, Ohio (Virtues G.C.)
Mon Oct 21
at Chick-fil-a Intercollegiate
in Rome, Ga. (Coosa C.C.)
Tue Oct 22
at Chick-fil-a Intercollegiate
in Rome, Ga. (Coosa C.C.)
Tue Oct 22
7:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Oct 23
4:30 PM
Denison
at Earlham
in Richmond, Ind.
Wed Oct 23
7:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Wed Oct 23
7:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 26
1 p.m.
at Cincinnati
in Cincinnati, Ohio
Sat Oct 26
12:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Sat Oct 26
1:00 PM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Oct 26
1:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Oct 26
5:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Sat Oct 26
7:30 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Mon Oct 28
at O'Briant-Jensen Memorial
in Greensboro, N.C. (Sedgefield C.C. - Dye Course)
Tue Oct 29
at O'Briant-Jensen Memorial
in Greensboro, N.C. (Sedgefield C.C. - Dye Course)
Tue Oct 29
4:30 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Tue Oct 29
7:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Tue Oct 29
7:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Wed Oct 30
7:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Nov 01
6 p.m.
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Nov 02
at NCAC Championship
in Carmel, Ind.
Sat Nov 02
at NCAC Championship
in Carmel, Ind.
Sat Nov 02
1 p.m.
Xavier
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
12:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Sat Nov 02
1:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
1:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 02
3:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Nov 09
1:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Tue Nov 12
7:00 PM
Denison
at Capital
in Bexley, Ohio
Fri Nov 15
5 p.m.
at Ohio State
in Columbus, Ohio
Fri Nov 15
TBA
Denison
at Wilmington (Ohio)
in Wilmington, Ohio
Sat Nov 16
at NCAA Great Lakes Regional Championship
in Grand Rapids, Mich.
Sat Nov 16
at NCAA Great Lakes Regional Championship
in Grand Rapids, Mich.
Sat Nov 16
TBA
Denison
vs. TBD
@ Wilmington in Wilmington, Ohio
Sat Nov 16
1:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Nov 20
6:00 PM
John Carroll
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Nov 22
7:30 PM
Denison
at JWU (Denver)
in Denver, Colo.
Sat Nov 23
at NCAA Championship
in Louisville, Ky.
Sat Nov 23
at NCAA Championship
in Louisville, Ky.
Sat Nov 23
5:30 PM
Denison
at Colorado Col.
in Colorado Springs, Colo.
Sat Nov 30
2:00 PM
Wittenberg
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Dec 04
5 p.m.
Denison Invitational
LCM Time Trials in Granville, Ohio
Wed Dec 04
6:00 PM
Denison
at Hiram
in Hiram, Ohio
Thu Dec 05
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Fri Dec 06
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Sat Dec 07
6 p.m.
Denison Invitational
in Granville, Ohio
Sat Dec 07
2:00 PM
Denison
at Case Western Reserve
in Cleveland, Ohio
Wed Dec 11
7:00 PM
Kenyon
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Dec 28
7:00 PM
Trine
vs. Denison
@ Otterbein in Westerville, Ohio
Sun Dec 29
3:00 PM
Denison
at Otterbein
in Westerville, Ohio
Sat Jan 04
2:00 PM
Oberlin
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Jan 08
6:00 PM
Denison
at Kenyon
in Gambier, Ohio
Sat Jan 11
1:00 PM
Denison
at Ohio Wesleyan
in Delaware, Ohio
Wed Jan 15
6:00 PM
Denison
at DePauw
in Greencastle, Ind.
Fri Jan 17
4 p.m.
at Pittsburgh
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Carnegie Mellon
in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1 p.m.
at Calvin
@ Carnegie Mellon in Pittsburgh, Pa.
Sat Jan 18
1:00 PM
Allegheny
vs. Denison
in Granville, Ohio
Wed Jan 22
6:00 PM
Wooster
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Jan 24
5 p.m.
Indianapolis
in Granville, Ohio
Sat Jan 25
2:00 PM
Denison
at Wittenberg
in Springfield, Ohio
Wed Jan 29
6:00 PM
Hiram
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Feb 01
TBD
Ohio Wesleyan
in Granville, Ohio
Sat Feb 08
2:00 PM
Denison
at Oberlin
in Oberlin, Ohio
Wed Feb 12
6:30 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Wed Feb 12
6:00 PM
Denison
at Wooster
in Wooster, Ohio
Thu Feb 13
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Fri Feb 14
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 15
9:30 a.m. | 6 p.m.
NCAC Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 15
2:00 PM
Denison
at Allegheny
in Meadville, Pa.
Wed Feb 19
8:00 PM
DePauw
vs. Denison
in Granville, Ohio
Sat Feb 22
TBD
at Kenyon Invitational
in Gambier, Ohio
Sat Feb 22
TBA
Rhodes
vs. Denison
@ Nicholasville, KY.
Sat Feb 22
1:00 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
in Granville, Ohio
Fri Feb 28
TBD
at NCAA Diving Regional
Sat Feb 29
TBD
at NCAA Diving Regional
Wed Mar 04
4:30 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
Wed Mar 04
4:30 PM
Ohio Wesleyan
vs. Denison
Fri Mar 06
5:00 PM
Hope
vs. Denison
Sat Mar 07
TBA
Kalamazoo
vs. Denison
Sat Mar 07
TBA
Hope
vs. Denison
Sun Mar 08
10:00 AM
Kalamazoo
vs. Denison
Sun Mar 15
12:00 PM
Denison
at Mary Washington
Blue-Grey Invitational
Tue Mar 17
1:00 PM
Denison
vs. Sewanee
@ Malibu, Calif.
Tue Mar 17
7:00 PM
Denison
at Occidental
Wed Mar 18
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Thu Mar 19
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
Thu Mar 19
TBA
Southwestern (Tex.)
vs. Denison
Claremont, Cailf.
Fri Mar 20
6 p.m.
at NCAA Division III Championship
in Greensboro, N.C.
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
View Full Schedule
'>



1998 DENISON UNIVERSITY BIG RED WOMEN'S TRACK & FIELD RESULTS Head Coach: Pan Fanaritis (Georgetown '71), fifth year Assistant Coaches: Phil Torrens, Bill Wentworth, Kristenne Robison, Gene Booher SEASON RESULTS Mar. 28 in Wooster, Ohio ........ Wooster Invit.: Denison 3rd of 7 teams Apr. 4 in Pittsburgh, Pa. ........... Carnegie Mellon Invit. (unscored) Apr. 4 in Wooster, Ohio ....................... Wooster Open (unscored) Apr. 10 in Delaware, Ohio ..... Ohio Wes. Invit.: Denison 7th of 8 teams Apr. 18 in Delaware, Ohio ...... All-Ohio Meet: Denison 12th of 18 teams Apr. 24 in Granville ................ Denison Triangular Meet (unscored) May 1-2 in Cleveland, Ohio .. NCAC Championships: Denison 6th of 9 teams INDIVIDUAL HIGHLIGHTS Wooster Invitational (March 28) 100 ..................... Christina Kalisch, 4th place ........ 13.3 Carrie Barnes, 8th place ............ 14.1 100 Hurdles ............. Katie Castille, 4th place ........... 16.8 200 ..................... Jill Westerfeld, 1st place........... 26.7 Christina Kalisch, 3rd place ........ 26.9 400 ..................... Jill Westerfeld, 1st place........... 59.5 400 Hurdles ............. Amy Cron, 4th place ............... 1:09.8 800 ..................... Kelly Pustay, 2nd place ........... 2:26.8 Holly Schmitt, 3rd place .......... 2:27.4 Jenny Clay, 5th place ............. 2:43.0 1500 .................... Susie Bettcher, 3rd place ......... 5:09.8 Jean Lacaeyse, 5th place .......... 5:12.0 Brooke Mayfield, 8th place ........ 5:15.9 4 x 100 Relay ........... Denison, 3rd place .................. 52.5 4 x 400 Relay ........... Denison, 2nd place ................ 4:13.7 Shot Put ................ Kristin Marks, 6th place .......... 30' 1" Pole Vault .............. Megan Tarr, 2nd place .............. 9' 6" Alyssa Loeffler, 7th place ......... 6' 0" Long Jump ............... Kate Krulin, 7th place ........ 13' 5-1/2" Rachel Stein, 8th place ....... 13' 0-3/4" High Jump ............... Kristin Love, 2nd place ............ 5' 0" Megan McCarthy, 7th place .......... 4' 8" Robyn Shick, 8th place ............. 4' 6" Triple Jump ............. Kate Krulia, 6th place ........ 29' 2-1/2" Carnegie Mellon Invitational (April 4) 100 ..................... Christina Kalisch, 9th place ....... 13.50 100 Hurdles ............. Katie Castille, 11th place ......... 17.77 200 ..................... Jill Westerfeld, 7th place.......... 27.00 Christina Kalisch, 8th place ....... 27.40 400 ..................... Jill Westerfeld, 3rd place........ 1:00.81 800 ..................... Kelly Pustay, 8th place .......... 2:29.13 Holly Schmitt, 9th place ......... 2:30.00 1,500 ................... Jean Lacaeyse, 10th place ........ 5:09.52 2,000 Steeplechase ...... Mary Beth Curren, 3rd place ...... 8:12.82 Brooke Mayfield, 4th place ....... 8:17.56 3,000 ................... Susie Bettcher, 9th place ........ 11:30.6 10,000 .................. Denise Farley, 4th place ........ 40:32.37 4 x 100 Relay ........... Denison, 6th place ................. 53.10 4 x 400 Relay ........... Denison, 4th place ............... 4:19.20 Wooster Open (April 4) 100 ..................... Shaquira Johnson, 2nd place ......... 13.3 Darci Gray, 4th place ............... 13.9 200 ..................... Shaquira Johnson, 2nd place ......... 27.5 Darci Gray, 5th place ............... 28.6 Anne Traski, 8th place .............. 30.5 400 ..................... Anne Traski, 4th place ............ 1:06.7 1500 .................... Alana McQueen, 5th place .......... 5:18.8 3000 .................... Kristen Bardou, 4th place ........ 11:26.4 Laura Mix, 6th place ............. 11:50.0 Shot Put ................ Trish Malinowski, 4th place ... 34' 8-3/4" Kristin Marks, 7th place ...... 28' 2-1/4" Megan McCarthy, 8th place ..... 28' 0-1/2" Discus .................. Kristin Marks, 5th place .......... 84' 5" Kim Timer, 6th place .............. 63' 8" Pole Vault .............. Megan Tarr, 1st place .............. 9' 0" Emily Gerstle, 3rd place ........... 6' 6" High Jump ............... Kate Krulia, 1st place ............ 4' 10" Robyn Shick, 2nd place ............. 4' 8" Megan McCarthy, 3rd place .......... 4' 8" Heidi Jackman, 4th place ........... 4' 6" Javelin ................. Robyn Shick, 1st place ........... 84' 11" Triple Jump ............. Kate Krulia, 2nd place ........ 30' 2 1/2" Ohio Wesleyan Invitational (April 10) 100 ..................... Shaquira Johnson, 5th place ........ 13.30 Darci Gray, 13th place ............. 13.83 100 Hurdles ............. Katie Castille, 8th place .......... 16.94 200 ..................... Jill Westerfeld, 3rd place.......... 26.50 Christina Kalisch, 4th place ....... 26.70 Shaquira Johnson, 13th place ....... 27.96 400 ..................... Jill Westerfeld, 3rd place......... 1:00.3 Katie Czajka, 8th place ........... 1:05.5 800 ..................... Ann Troike, 10th place ............ 2:31.7 1500 .................... Susie Bettcher, 6th place ........ 5:07.68 Holly Schmitt, 7th place ......... 5:11.69 4 x 100 Relay ........... Denison, 6th place ................. 52.99 4 x 400 Relay ........... Denison, 5th place ............... 4:19.46 Shot Put ................ Trish Malinowski, 6th place .. 35' 11-1/2" Discus .................. Kim Timer, 11th place ............. 82' 0" Pole Vault .............. Alyssa Loeffler, 2nd place ......... 7' 0" High Jump ............... Robyn Shick, 8th place ............ 4' 10" Megan McCarthy, 11th place ......... 4' 8" Triple Jump ............. Megan McCarthy, 6th place ..... 29' 9-3/4" Rachel Stein, 8th place ...... 28' 10-1/4" All-Ohio Meet (April 18) 200 ..................... Jill Westerfeld, 8th place.......... 26.65 400 ..................... Jill Westerfeld, 4th place.......... 59.38 1500 .................... Susie Bettcher, 9th place ......... 5:08.4 3000 Steeplechase ...... Mary Beth Curren, 3rd place ....... 12:44.6 5000 .................... Denise Farley, 5th place ......... 19:26.5 4 x 400 Relay ........... Denison, 5th place ............... 4:10.09 Pole Vault .............. Alyssa Loeffler, 7th place ......... 7' 0" Emily Gerstle, 12th place .......... 6' 0" Denison Triangular Meet (April 24) Link here for complete meet results NCAC Championships (May 1-2) 100 ..................... Christina Kalisch, 6th place ....... 13.13 Shaquira Johnson, 8th place ........ 13.22 100 Hurdles ............. Katie Castille, 4th place .......... 16.26 200 ..................... Jill Westerfeld, 3rd place.......... 26.35 Christina Kalisch, 5th place ....... 26.78 400 ..................... Jill Westerfeld, 2nd place.......... 58.81 800 ..................... Kelly Pustay, 7th place .......... 2:24.68 Holly Schmitt, 8th place ......... 2:25.38 1500 .................... Jean Lacaeyse, 6th place ......... 5:00.26 3000 Steeplechase ....... Mary Beth Curren, 3rd place ..... 12:20.00 10000 ................... Denise Farley, 4th place ........ 40:24.32 Kristen Bardou, 5th place ....... 40:37.33 4 x 100 Relay ........... Denison, 7th place ................. 56.75 4 x 400 Relay ........... Denison, 6th place ............... 4:07.83 High Jump ............... Kristen Love, 3rd place ............ 5' 0" Kate Krulia, 8th place ............. 4' 6" Pole Vault .............. Megan Tarr, 1st place .............. 9' 8" Triple Jump ............. Kate Krulia, 8th place ....... 31' 10-1/2" Discus .................. Kim Timer, 11th place ............. 82' 0" Heptathlon .............. Megan McCarthy, 8th place ........... 2615 NCAC TEAM SCORES: 1. Ohio Wesleyan University .................................. 148 2. College of Wooster ........................................ 147 3. Wittenberg University ...................................... 98 4. Kenyon College ............................................. 93 5. Case Western Reserve University ............................ 81 6. DENISON UNIVERSITY ......................................... 76 7. Oberlin College ............................................ 75 8. Allegheny College .......................................... 49 9. Earlham College ............................................ 11
  • Link to Denison's 1997 women's track and field results.