Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Sat Jan 19
at Dave Lehman Open
in Westerville, Ohio
Sat Jan 26
12 p.m. / 2:30 p.m.
at Fighting Scots Invitational 3rd Place
in Wooster, Ohio
Sat Feb 02
12 p.m. / 2 p.m.
Bob Shannon Invitational 2nd Place
in Granville, Ohio
Sat Feb 02
11 a.m.
All-Ohio Combined Events Championship
in Granville, Ohio
Sun Feb 03
12:30 p.m.
All-Ohio Combined Events Championship
in Granville, Ohio
Sat Feb 09
11 a.m.
at Noke Elite Meet 3rd Place
in Salem, Va.
Sat Feb 16
12 p.m. / 2:30 p.m.
at Kenyon Classic 7th Place
in Gambier, Ohio
Sat Feb 16
10:00 am
at Kent State Tune-Up
in Kent, Ohio
Fri Feb 22
5 p.m. / 7 p.m.
NCAC Last Chance Meet
in Granville, Ohio
Sat Feb 23
1 p.m.
at NCAC Combined Events Championship
in Gambier, Ohio
Sun Feb 24
1:15 p.m.
at NCAC Combined Events Championship
in Gambier, Ohio
Fri Mar 01
12 p.m. / 4 p.m.
at NCAC Championship
in Wooster, Ohio
Sat Mar 02
10 a.m. / 2:15 p.m.
at NCAC Championship 6th Place
in Wooster, Ohio
Fri Mar 15
10 a.m. / 3:45 p.m.
at Washington & Lee Carnival
in Lexington, Va.
Sat Mar 16
11 a.m. / 11:50 a.m.
at Washington & Lee Carnival
in Lexington, Va.
Sat Mar 16
11 a.m.
at Muskie Duals
in New Concord, Ohio
Sat Mar 30
10 a.m. / 11 a.m.
at Hilltop Classic 3rd Place
in Birmingham, Ala.
Sat Apr 06
at Marv Frye Invitational 4th Place
in Delaware, Ohio
Wed Apr 10
3:30 p.m.
Denison-Wooster Dual Meet 1st Place
in Granville, Ohio
Sat Apr 13
10 a.m.
at All-Ohio Championship 6th Place
in Delaware, Ohio
Sat Apr 20
10 a.m. / 12 p.m.
at Kenyon Spring Invitational 3rd Place
in Gambier, Ohio
Sat Apr 20
10 a.m.
at Kentucky Outdoor Open
in Lexington, Ky. (UK Outdoor Track & Field Complex)
Fri Apr 26
1:30 p.m. / 6 p.m.
Big Red Invitational
in Granville, Ohio
Fri Apr 26
8:10 p.m.
at Jesse Owens Classic
in Columbus, Ohio (Jesse Owens Stadium)
Sat Apr 27
12 p.m.
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Sun Apr 28
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Fri May 03
12 p.m. / 3 p.m.
at NCAC Championship
in Gambier, Ohio
Sat May 04
10 a.m. / 2:15 p.m.
at NCAC Championship 6th Place
in Gambier, Ohio
Fri May 10
4 p.m.
at Harrison Dillard Twilight
in Berea, Ohio
Wed May 15
11 a.m. / 6 p.m.
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
Thu May 16
1 p.m. / 3:30 p.m.
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
View Full Schedule

Licensed to On The Mark Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/10/2019 08:31 PM
                        Wooster Vs Denison - 4/10/2019                         
                        Hosted by:  Denison University                         
                           Deeds Field-Piper Stadium                           
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Drake Pence               SO Wooster                  11.71  -1.4   5   
  2 Seven Lindsey             FR Denison                  11.81  -1.4   3   
  3 Esteban Sainz             FR Denison                  12.51  -1.4   2   
 
Event 6  Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Drake Pence               SO Wooster                  23.81  -0.8   5   
  2 Seven Lindsey             FR Denison                  23.87  -0.8   3   
  3 Justin Wolfe              SO Denison                  25.96  -0.8   2   
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Samuel Bloodworth         FR Denison                  53.85    5   
  2 Justin Wolfe              SO Denison                  58.56    3   
 
Event 10  Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brian Lief                SR Wooster                2:00.64   1   5   
       1:00.649 (1:00.649)          2:00.633 (59.985)
  2 Matthew Olszewski         SO Wooster                2:03.14   1   3   
       1:00.917 (1:00.917)        2:03.132 (1:02.215)
  3 William McMichael         FR Wooster               x2:05.11   1 
       1:00.699 (1:00.699)        2:05.104 (1:04.405)
  4 Alexander DeLong          FR Wooster               x2:05.13   1 
       1:00.899 (1:00.899)        2:05.122 (1:04.224)
  5 Millan Henegar            FR Denison                2:07.85   1   2   
       1:00.452 (1:00.452)        2:07.842 (1:07.390)
  6 Hyuga Uchida              SR Wooster               x2:11.75   2 
       1:05.177 (1:05.177)        2:11.742 (1:06.565)
  7 Zackary Johnston          FR Denison                2:12.50   1   1   
       1:04.125 (1:04.125)        2:12.492 (1:08.368)
  8 Andrew Gold               SR Wooster               x2:13.45   1 
       1:04.336 (1:04.336)        2:13.441 (1:09.105)
  9 Jackson Todd              SO Wooster               x2:14.30   2 
       1:01.174 (1:01.174)        2:14.294 (1:13.120)
 10 Lachlan Davidson          SO Wooster               x2:21.56   2 
       1:10.087 (1:10.087)        2:21.555 (1:11.468)
 11 Cullen King               SR Wooster               x2:22.64   1 
       1:05.830 (1:05.830)        2:22.634 (1:16.805)
 12 Connor O'Keeffe           SR Wooster               x2:22.99   2 
       1:10.515 (1:10.515)        2:22.983 (1:12.469)
 13 Grant Sprague             FR Wooster               x2:23.00   2 
       1:11.087 (1:11.087)        2:22.992 (1:11.905)
 14 Nick Shiach               JR Wooster               x2:23.43   2 
       1:12.972 (1:12.972)        2:23.428 (1:10.456)
 15 Noah Crane                JR Wooster               x2:28.15   2 
       1:11.717 (1:11.717)        2:28.148 (1:16.431)
 16 Joseph Henry              FR Wooster               x2:34.88   2 
       1:14.677 (1:14.677)        2:34.877 (1:20.200)
 
Event 12  Men 1500 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Benjamin Foster           JR Denison                4:07.58   1   5   
           48.817 (48.817)        1:57.286 (1:08.470)        3:05.937 (1:08.651)
       4:07.573 (1:01.637)
  2 David Westcott            SR Wooster                4:08.02   1   3   
           49.087 (49.087)        1:57.400 (1:08.314)        3:06.172 (1:08.772)
       4:08.015 (1:01.844)
  3 Niall Clancey             SR Denison                4:16.16   1   2   
           48.655 (48.655)        1:57.254 (1:08.600)        3:07.042 (1:09.788)
       4:16.159 (1:09.118)
  4 Hyuga Uchida              SR Wooster                4:24.32   1   1   
           51.736 (51.736)        2:02.390 (1:10.655)        3:15.501 (1:13.111)
       4:24.318 (1:08.818)
  5 Rhys Fitschen-Brown       JR Denison               x4:24.80   1 
           52.031 (52.031)        2:03.259 (1:11.229)        3:17.806 (1:14.547)
       4:24.792 (1:06.987)
  6 Andrew Gold               SR Wooster               x4:27.04   1 
           51.678 (51.678)        2:02.156 (1:10.478)        3:16.027 (1:13.871)
       4:27.032 (1:11.005)
  7 Calvin Riley              FR Denison               x4:29.89   1 
           51.580 (51.580)        2:02.623 (1:11.044)        3:17.200 (1:14.577)
       4:29.885 (1:12.685)
  8 Cullen King               SR Wooster               x4:40.90   2 
       1:00.170 (1:00.170)        2:14.599 (1:14.430)        3:29.316 (1:14.717)
       4:40.896 (1:11.580)
  9 Grant Sprague             FR Wooster               x4:42.35   2 
       1:00.094 (1:00.094)        2:17.555 (1:17.461)        3:33.083 (1:15.528)
       4:42.343 (1:09.260)
 10 Jackson Todd              SO Wooster               x4:43.82   1 
           52.342 (52.342)        2:03.587 (1:11.245)        3:21.537 (1:17.951)
       4:43.818 (1:22.281)
 11 Lachlan Davidson          SO Wooster               x4:46.65   2 
           59.069 (59.069)        2:15.029 (1:15.960)        3:33.000 (1:17.972)
       4:46.642 (1:13.642)
 12 Jacob Rains               SO Denison               x4:48.68   2 
           59.378 (59.378)        2:15.294 (1:15.916)        3:31.804 (1:16.510)
       4:48.675 (1:16.872)
 13 Nick Shiach               JR Wooster               x4:48.88   2 
       1:00.577 (1:00.577)        2:17.994 (1:17.417)        3:36.047 (1:18.054)
       4:48.874 (1:12.828)
 14 Connor O'Keeffe           SR Wooster               x4:50.59   2 
       1:00.650 (1:00.650)        2:19.009 (1:18.360)        3:36.536 (1:17.527)
       4:50.584 (1:14.048)
 15 Noah Crane                JR Wooster               x4:51.26   2 
           59.844 (59.844)        2:18.293 (1:18.450)        3:36.332 (1:18.040)
       4:51.254 (1:14.922)
 16 Joseph Henry              FR Wooster               x4:53.40   2 
       1:00.414 (1:00.414)        2:18.656 (1:18.243)        3:37.149 (1:18.494)
       4:53.398 (1:16.249)
 17 Henri Hegemier            SO Denison               x5:00.01   2 
           59.525 (59.525)        2:15.726 (1:16.201)        3:37.049 (1:21.324)
       5:00.008 (1:22.959)
 
Event 18  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ryan Fleming              JR Denison                  1.85m    6-00.75   5   
     1.85 1.90 
       XO  XXX 
  2 Richie Pajak              FR Wooster                  1.75m    5-08.75   3   
     1.70 1.75 1.80 
        O   XO  XXX 
  3 James Dixie               JR Denison                  1.65m    5-05.00   2   
     1.65 1.70 
        O  XXX 
  4 Justin Fox                SR Wooster                  1.60m    5-03.00   1   
     1.60 1.65 
        O  XXX 
 
Event 20  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Blake Brown               FR Denison                  2.90m    9-06.25   5   
     2.75 2.90 3.05 
        O   XO  XXX 
  2 James Dixie               JR Denison                  2.45m    8-00.50   3   
     2.45 2.75 
        O  XXX 
 
Event 22  Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 David Carter              SR Denison                  6.15m  +0.0  20-02.25   5   
     FOUL      0.75m(1.3) 6.15m(+0.0)           
  2 Alex Chin                 SR Denison                  6.00m   1.3  19-08.25   3   
     5.68m(0.3) 6.00m(1.3) 5.83m(0.6) 5.79m(0.9)       
  3 Justin Fox                SR Wooster                  5.30m   1.0  17-04.75   2   
     5.15m(0.4) 5.22m(0.7) 5.30m(1.0) FOUL            
  4 Richie Pajak              FR Wooster                  5.15m   1.1  16-10.75   1   
     3.62m(1.2) FOUL      5.15m(1.1) 4.97m(+0.0)       
 
Event 24  Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Richie Pajak              FR Wooster                 12.60m   1.0  41-04.25   5   
     FOUL      FOUL      FOUL      12.60m(1.0)       
 
Event 26  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Spencer Wilson            JR Wooster                 40.18m     131-10   5   
      40.10m  FOUL  40.18m  FOUL       
  2 Conor Greene              FR Wooster                 39.97m     131-02   3   
      36.01m  39.97m  38.12m  FOUL       
  3 Austin McManus            JR Denison                 38.57m     126-06   2   
      33.61m  38.57m  FOUL  FOUL        
  4 Garrett Inman             FR Wooster                x36.13m     118-06 
      35.70m  36.13m  36.10m  FOUL       
  5 Bryce Stricker            JR Denison                 35.29m     115-09   1   
      FOUL  31.78m  32.30m  35.29m       
  6 Justin Robinson           JR Wooster                x34.79m     114-02 
      31.76m  FOUL  34.79m  33.97m       
  7 Alec Monnie               SO Wooster                x29.82m      97-10 
      FOUL  FOUL  29.82m  FOUL       
  8 James Dixie               JR Denison                x26.27m      86-02 
      FOUL  23.56m  26.27m  FOUL       
 
Event 28  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Spencer Wilson            JR Wooster                 42.73m     140-02   5   
      FOUL  42.06m  42.73m  FOUL       
  2 Ryan Fleming              JR Denison                 38.71m     127-00   3   
      34.19m  38.71m  FOUL  FOUL       
  3 Austin McManus            JR Denison                 38.43m     126-01   2   
      38.43m  FOUL  FOUL  38.40m       
  4 Zackary Johnston          FR Denison                x32.15m     105-06 
      FOUL  31.43m  32.15m  31.99m       
 
Event 30  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bryce Stricker            JR Denison                 12.97m   42-06.75   5   
      12.22m  FOUL  FOUL  12.97m       
  2 Spencer Wilson            JR Wooster                 12.86m   42-02.25   3   
      11.48m  12.86m  11.97m  12.38m       
  3 Austin McManus            JR Denison                 11.04m   36-02.75   2   
      10.63m  11.04m  FOUL  FOUL       
  4 Garrett Inman             FR Wooster                 11.01m   36-01.50   1   
      10.92m  10.50m  FOUL  11.01m       
  5 Conor Greene              FR Wooster                 x9.86m   32-04.25 
      9.18m  9.86m  9.66m  8.48m       
 -- Justin Robinson           JR Wooster                   FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Event 32  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Myles Parker              SR Wooster                1:05.88    5   
 
Event 34  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wooster  'A'                                          44.45    5   
     1) Drake Pence SO                  2) William McMichael FR           
     3) Myles Parker SR                 4) Justin Fox SR                  
 -- Denison  'A'                                             DQ  
     1) Esteban Sainz FR                2) Jack Ruddy JR                  
     3) Alex Chin SR                    4) Seven Lindsey FR               
 
Event 36  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wooster  'A'                                        3:29.49    5   
     1) Myles Parker SR                 2) Matthew Olszewski SO           
     3) Brian Lief SR                   4) William McMichael FR           
  2 Denison  'A'                                        3:32.48    3   
     1) Jack Ruddy JR                   2) Millan Henegar FR              
     3) Samuel Bloodworth FR            4) Niall Clancey SR               
  3 Wooster  'D'                                       x3:55.54  
     1) Jackson Todd SO                 2) Grant Sprague FR               
     3) Hyuga Uchida SR                 4) David Westcott SR              
  4 Wooster  'B'                                       x4:06.61  
     1) Alexander DeLong FR             2) Andrew Gold SR                 
     3) Noah Crane JR                   4) Lachlan Davidson SO            
  5 Denison  'B'                                       x4:08.18  
     1) Benjamin Foster JR              2) Justin Wolfe SO                
     3) Zackary Johnston FR             4) Calvin Riley FR                
  6 Wooster  'C'                                       x4:30.77  
     1) Joseph Henry FR                 2) Cullen King SR                 
     3) Connor O'Keeffe SR              4) Nick Shiach JR                 
 
Event 38  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bryce Stricker            JR Denison                 49.15m     161-03   5   
      47.05m  49.15m  FOUL  48.40m       
  2 Spencer Wilson            JR Wooster                 44.62m     146-05   3   
      44.62m  FOUL  FOUL  43.59m       
  3 Conor Greene              FR Wooster                 39.99m     131-02   2   
      FOUL  38.26m  36.80m  39.99m       
  4 Grant Balogh              SO Denison                 39.34m     129-01   1   
      39.34m  FOUL  FOUL  FOUL       
  5 Justin Robinson           JR Wooster                x36.12m     118-06 
      32.42m  33.02m  36.12m  FOUL       
  6 Garrett Inman             FR Wooster                x35.34m     115-11 
      31.74m  35.34m  FOUL  FOUL       
  7 Colin Ford                SR Wooster                x34.07m     111-09 
      33.74m  34.07m  FOUL  25.02m       
 -- Austin McManus            JR Denison                   FOUL            
      FOUL  FOUL  PASS  PASS       
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Denison                     75        2) Wooster                    71