Skip to navigation Skip to content Skip to footer
No Event
No Event
No Event
No Event
Sat Feb 09
11 a.m.
at Noke Elite Meet 5th Place
in Salem, Va.
Sat Feb 16
12 p.m. / 2:30 p.m.
at Kenyon Classic 8th Place
in Gambier, Ohio
Sat Feb 16
10:00 am
at Kent State Tune-Up
in Kent, Ohio
Fri Feb 22
5 p.m. / 7 p.m.
NCAC Last Chance Meet
in Granville, Ohio
Sun Feb 24
12:30 p.m.
at NCAC Combined Events Championship
in Gambier, Ohio
Fri Mar 01
12 p.m. / 4 p.m.
at NCAC Championship
in Wooster, Ohio
Sat Mar 02
10 a.m. / 2:15 p.m.
at NCAC Championship 8th Place
in Wooster, Ohio
Fri Mar 15
10 a.m. / 3:45 p.m.
at Washington & Lee Carnival
in Lexington, Va.
Sat Mar 16
11 a.m. / 11:50 a.m.
at Washington & Lee Carnival
in Lexington, Va.
Sat Mar 16
11 a.m.
at Muskie Duals
in New Concord, Ohio
Sat Mar 30
10 a.m. / 11 a.m.
at Hilltop Classic 2nd Place
in Birmingham, Ala.
Sat Apr 06
at Marv Frye Invitational 3rd Place
in Delaware, Ohio
Wed Apr 10
3:30 p.m.
Denison-Wooster Dual Meet 2nd Place
in Granville, Ohio
Sat Apr 13
10 a.m.
at All-Ohio Championship 16th Place
in Delaware, Ohio
Sat Apr 20
10 a.m. / 12 p.m.
at Kenyon Spring Invitational 3rd Place
in Gambier, Ohio
Sat Apr 20
10 a.m.
at Kentucky Outdoor Open
in Lexington, Ky. (UK Outdoor Track & Field Complex)
Fri Apr 26
1:30 p.m. / 6 p.m.
Big Red Invitational
in Granville, Ohio
Sat Apr 27
12 p.m.
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Sun Apr 28
at NCAC Combined Events Championship
in Oberlin, Ohio
Fri May 03
12 p.m. / 3 p.m.
at NCAC Championship
in Gambier, Ohio
Sat May 04
10 a.m. / 2:15 p.m.
at NCAC Championship 7th Place
in Gambier, Ohio
Wed May 15
11 a.m. / 6 p.m.
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
Thu May 16
1 p.m. / 3:30 p.m.
at Gregory Invitational
in Naperville, Ill.
Thu May 23
at NCAA Championship
@ SPIRE Institute in Geneva, Ohio
Fri May 24
at NCAA Championship
@ SPIRE Institute in Geneva, Ohio
Sat May 25
at NCAA Championship
@ SPIRE Institute in Geneva, Ohio
View Full Schedule

Licensed to On The Mark Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/10/2019 08:31 PM
                        Wooster Vs Denison - 4/10/2019                         
                        Hosted by:  Denison University                         
                           Deeds Field-Piper Stadium                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Korri Palmer              JR Wooster                  13.38  -1.4   5   
  2 Claudia Partridge         FR Wooster                  13.86  -1.4   3   
  3 Morgan Kromer             FR Wooster                 x14.08  -1.4 
  4 Isabella Luaces           SR Denison                  14.15  -1.4   2   
  5 Olivia Ewing              FR Denison                  14.87  -1.4   1   
 
Event 3  Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ashley Schmoll            FR Denison                  18.49   1.6   5   
  2 Jena Copley               SO Wooster                  18.85   1.6   3   
 
Event 5  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Maya Vasta                FR Wooster                  27.77   0.1   5   
  2 Mackenzie Mason           SR Denison                  28.93   0.1   3   
  3 Isabella Luaces           SR Denison                  29.28   0.1   2   
  4 Ashley Schmoll            FR Denison                 x29.58   0.1 
  5 Jena Copley               SO Wooster                  30.42   0.1   1   
  6 Grace Von Scheliha        FR Wooster                 x31.52   0.1 
 
Event 7  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maya Vasta                FR Wooster                1:01.76    5   
  2 Molly Smith               SO Denison                1:03.91    3   
  3 Allie Holmes              SO Denison                1:08.71    2   
  4 Alicia McElwee            FR Wooster                1:09.86    1   
 
Event 9  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Bertholf            FR Wooster                2:34.41    5   
       1:16.347 (1:16.347)        2:34.410 (1:18.063)
  2 Marian Overfield          FR Wooster                2:37.16    3   
       1:16.843 (1:16.843)        2:37.154 (1:20.311)
  3 Tommy Solberg             SO Denison                2:38.50    2   
       1:17.338 (1:17.338)        2:38.498 (1:21.160)
  4 Sabrina Helck             FR Wooster               x2:48.14  
       1:23.051 (1:23.051)        2:48.137 (1:25.086)
  5 Emma Riordan              JR Denison                2:56.48    1   
       1:24.723 (1:24.723)        2:56.479 (1:31.756)
  6 Alayt Issak               SO Wooster               x2:58.97  
       1:26.040 (1:26.040)        2:58.964 (1:32.925)
  7 Carina Arnosti            SO Wooster               x3:00.40  
       1:26.921 (1:26.921)        3:00.399 (1:33.478)
  8 Waverly Hart              JR Wooster               x3:02.48  
       1:26.416 (1:26.416)        3:02.479 (1:36.063)
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isabelle Hoover           FR Wooster                5:07.52    5   
       1:00.750 (1:00.750)        2:21.747 (1:20.997)        3:44.578 (1:22.832)
       5:07.520 (1:22.942)
  2 Kayla Bertholf            FR Wooster                5:07.86    3   
       1:00.828 (1:00.828)        2:21.888 (1:21.060)        3:45.037 (1:23.150)
       5:07.857 (1:22.820)
  3 Zoe Covey                 SO Wooster               x5:08.45  
       1:01.074 (1:01.074)        2:22.483 (1:21.409)        3:47.995 (1:25.513)
       5:08.445 (1:20.450)
  4 Emily Willson             FR Denison                5:09.55    2   
       1:01.014 (1:01.014)        2:22.263 (1:21.249)        3:46.396 (1:24.134)
       5:09.545 (1:23.150)
  5 Marian Overfield          FR Wooster               x5:15.31  
       1:01.268 (1:01.268)        2:23.943 (1:22.675)        3:50.074 (1:26.131)
       5:15.305 (1:25.231)
  6 Sydney Lerda              JR Denison                5:18.71    1   
       1:01.338 (1:01.338)        2:24.117 (1:22.779)        3:51.536 (1:27.420)
       5:18.708 (1:27.173)
  7 Waverly Hart              JR Wooster               x5:58.03  
       1:05.584 (1:05.584)        2:42.328 (1:36.744)        4:21.023 (1:38.695)
       5:58.021 (1:36.999)
  8 Alayt Issak               SO Wooster               x6:14.40  
       1:05.653 (1:05.653)        2:45.431 (1:39.779)        4:33.822 (1:48.391)
       6:14.398 (1:40.577)
 
Event 17  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Claudia Partridge         FR Wooster                  1.55m    5-01.00   5   
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O  XXO    O  XXX 
  2 Jena Copley               SO Wooster                  1.45m    4-09.00   3   
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO   XO  XXX 
  3 Morgan Kromer             FR Wooster                 x1.35m    4-05.00 
     1.30 1.35 1.40 
        O    O  XXX 
  4 Ashley Schmoll            FR Denison                  1.30m    4-03.25   2   
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O   XO  XXO  XXX 
 
Event 19  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Georgia Hopps-Weber       SO Wooster                  3.20m   10-06.00   5   
     2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 
        O   XO   XO    O  XXX 
  2 Morgan Kromer             FR Wooster                  3.05m   10-00.00   3   
     2.75 2.90 3.05 3.20 
        O    O   XO  XXX 
  3 Mackenzie Mason           SR Denison                  2.90m    9-06.25   2   
     2.75 2.90 3.05 
        O   XO  XXX 
  4 Grace Von Scheliha        FR Wooster                 x2.30m    7-06.50 
     2.15 2.30 2.45 
       XO    O  XXX 
 
Event 21  Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Maya Vasta                FR Wooster                  4.53m  -0.7  14-10.50   5   
     4.45m(1.5) 4.39m(1.6) 4.53m(-0.7) 4.25m(+0.0)       
  2 Isabella Luaces           SR Denison                  4.40m  +0.0  14-05.25   3   
     FOUL      4.25m(+0.0) 4.36m(+0.0) 4.40m(+0.0)       
  3 Mallory Crane             SR Wooster                  4.28m   1.4  14-00.50   2   
     4.28m(1.4) FOUL      4.21m(1.2) 3.67m(1.6)      
  4 Alicia McElwee            FR Wooster                 x4.28m  +0.0  14-00.50 
     4.28m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL            
  5 Olivia Ewing              FR Denison                  4.20m  +0.0  13-09.50   1   
     4.20m(+0.0) FOUL      4.17m(+0.0) FOUL            
 
Event 23  Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Saralee Renick            FR Wooster                  9.68m   0.4  31-09.25   5   
     FOUL      FOUL      FOUL      9.68m(0.4)       
 
Event 25  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Anna Vrancken             SO Denison                 35.58m     116-09   5   
      35.58m  34.67m  FOUL  FOUL       
  2 Rebecca Skolnick          FR Denison                 34.42m     112-11   3   
      34.42m  FOUL  FOUL  FOUL       
  3 Abby Reppert              SO Denison                x30.74m     100-10 
      FOUL  FOUL  30.74m  FOUL       
  4 Mahi Lal                  FR Wooster                 16.30m      53-06   2   
      FOUL  FOUL  FOUL  16.30m       
 
Event 27  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Marija Pavlick            FR Denison                 36.98m     121-04   5   
      FOUL  32.48m  36.98m  32.88m       
  2 Jena Copley               SO Wooster                 32.19m     105-07   3   
      30.18m  32.19m  FOUL  FOUL       
  3 Christine Weber           SO Wooster                 29.17m      95-08   2   
      25.47m  29.17m  28.96m  27.16m       
  4 Samantha Zimmerman        SO Denison                 29.06m      95-04   1   
      29.06m  27.48m  26.70m  26.67m       
  5 Rebecca Skolnick          FR Denison                x28.40m      93-02 
      25.82m  28.36m  27.25m  28.40m       
  6 Georgia Hopps-Weber       SO Wooster                x15.09m      49-06 
      12.02m  12.30m  15.09m  FOUL       
 
Event 29  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leah Ackerman             FR Denison                 10.72m   35-02.00   5   
      9.35m  10.72m  10.15m  FOUL       
  2 Anna Vrancken             SO Denison                  9.89m   32-05.50   3   
      FOUL  9.89m  9.81m  FOUL       
  3 Christine Weber           SO Wooster                  9.11m   29-10.75   2   
      8.96m  9.11m  FOUL  8.44m       
  4 Mahi Lal                  FR Wooster                  8.81m   28-11.00   1   
      8.81m  6.90m  7.38m  6.86m       
 
Event 33  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wooster  'A'                                          52.04    5   
     1) Korri Palmer JR                 2) Maya Vasta FR                  
     3) Claudia Partridge FR            4) Morgan Kromer FR               
 -- Denison  'A'                                             DQ  
     1) Danni Gutelius SO               2) Isabella Luaces SR             
     3) Mackenzie Mason SR              4) Ashley Schmoll FR              
 
Event 35  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wooster  'A'                                        4:26.59    5   
     1) Maya Vasta FR                   2) Korri Palmer JR                
     3) Zoe Covey SO                    4) Jena Copley SO                 
  2 Denison  'A'                                        4:30.48    3   
     1) Danni Gutelius SO               2) Molly Smith SO                 
     3) Sydney Lerda JR                 4) Allie Holmes SO                
  3 Wooster  'B'                                       x5:10.71  
 
Event 37  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leah Ackerman             FR Denison                 43.31m     142-01   5   
      FOUL  43.31m  FOUL  FOUL       
  2 Anna Vrancken             SO Denison                 43.07m     141-04   3   
      40.93m  FOUL  43.07m  43.03m       
  3 Abby Reppert              SO Denison                x37.25m     122-02 
      37.25m  FOUL  FOUL  FOUL       
  4 Christine Weber           SO Wooster                 35.10m     115-02   2   
      32.49m  35.10m  30.45m  FOUL       
  5 Kassady Murphy            SR Wooster                 34.30m     112-06   1   
      FOUL  34.09m  34.30m  FOUL       
  6 Rebecca Skolnick          FR Denison                x30.44m      99-10 
      29.83m  30.19m  30.44m  29.80m       
  7 Mahi Lal                  FR Wooster                x20.57m      67-06 
      FOUL  FOUL  20.57m  20.28m       
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Wooster                     90        2) Denison                    65